رابطه زندگی آرام و بارداری

۱-۲۴۸٫jpg

یک جراح و متخصص زنان با تاکید بر اهمیت نقش زندگی در محیط آرام برای تقویت حفاظت از کودک در ‌برابر آلرژی‌ها و رشد ‌و‌ نمو دستگاه ایمنی در مراحل اولیه‌ دوران جنینی گفت: زندگی زن باردار در محیط‌های به دور از استرس موجب رشد بهینه سیستم ایمنی بدن در دوران جنینی می‌شود.

دکتر الهام‌السادات هاشمیان نایینی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه زندگی در آرامش برای زنان باردار ضروری است با اشاره به پژوهش‌های انجام شده در این باره گفت: پژوهشگران دریافته‌اند در کودکانی که در مزارع تولید شیر زندگی می‌کنند، خطر ایجاد آلرژی یک دهم کودکان روستایی دیگر است.

وی گفت: طبق نظر پژوهشگران دانشگاه گوتنبرگ سوئد، زنان باردار از گذران وقت در مزارع هنگام بارداری، برای بلوغ، رشد جنین و دستگاه ایمنی آن در دوران قبل از بارداری و هنگام آن سود می‌برند.

هاشمیان نایینی گفت: میزان بروز بیماری‌های آلرژیک در جوامع غربی به ‌صورت فاحشی افزایش یافته است. یکی ‌از عللی که در این ‌مورد ذکر می‌شود آن است که کودکان کمتر در معرض میکروارگانیسم‌ها قرار می‌گیرند و نسبت به نسل‌های گذشته به عفونت‌های کمتری مبتلا می‌شوند و به ‌این ‌جهت رشد و تکامل دستگاه ایمنی به تاخیر می‌افتد.

این جراح و متخصص زنان گفت: طی یک بررسی، پژوهشگران دانشگاه گوتنبرگ کودکان تا سن 3 ‌سالگی را تحت نظر قرار دادند تا میزان رشد و بلوغ دستگاه ایمنی در ارتباط با بیماری آلرژیک بررسی شود. تمامی این کودکان در یک منطقه‌ روستایی زندگی می‌کردند و نیمی ‌از آنها ساکن مزارع تولید شیر بودند.

وی افزود: نتیجه‌ این بررسی حاکی از ‌آن است که در کودکان ساکن مزارع تولید ‌شیر، احتمال ایجاد آلرژی بسیار کمتر ‌از سایر کودکان بود. نتیجه‌ این بررسی برای نخستین‌ بار ثابت‌ کرد که تاخیر رشد ‌و نمو دستگاه ایمنی و بویژه یاخته‌های B، عامل خطرساز ایجاد آلرژی‌ها است. بر اساس این پژوهش در کودکان دچار بیماری آلرژیک در سن 18 و ‌36‌ ماهگی، در صد یاخته‌های ‌B نارس در گردش ‌خون در زمان ولادت و ضمن نخستین‌ ماه زندگی بسیار زیاد بوده است.

وی تصریح کرد: برای شناسایی عوامل اختصاصی موجود در مزارع تولید ‌شیر که سبب تقویت حفاظت از کودک در ‌برابر آلرژی‌ها می‌شود و سبب رشد ‌و‌ نمو دستگاه ایمنی در مراحل اولیه‌ دوران جنینی می‌شود، لازم است بررسی‌های بیشتری انجام شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)

۹۵/۰۴/۱۴ 229 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟