طعم فلز در دهان، از نشانه های غیر معمول در بارداری

۱-۲۴۸٫jpg

یکی از نشانه های غیر معمول بارداری می تواند احساس طعم عجیب فلز در دهان باشد. زمانیکه برای اولین بار ظاهر می شود تقریبا مبهم بوده و وصف طعم ناخوشایند آن به آسانی قابل توصیف نیست. اما این مورد کاملا واقعی و معمول است که اختلال در حس چشایی هم نامیده می شود.

چه زمانی احتمال دارد تا طعم فلز در دهان حس شود
اختلال در حس چشایی معمولا در 3 ماه اول بارداری بوجود می آید و معمولا در طول بارداری بهبود پیدا می کند. این طعم و حس به طعم سکه یا زبان زدن به نرده راه پله نیز تشبیه شده است.

اختلال در حس چشایی بدبختانه زمان بدی شروع می شود هنگامیکه تهوع بارداری در حال وقوع است. اگر تهوع معده به اندازه کافی نباشد طعم فلز در دهان به خوبی احساس می شود. اما اگر شدت تهوع زیاد باشد به بهبود این حس در دهان کمک می کند. البته این مورد برای هر خانم بارداری متفاوت است.

علت اختلال در حس چشایی چیست
-شایع ترین علت در بوجود آمدن اختلال در حس چشایی، هورمونهای بارداری بویژه استروژن است. استروژن یکی از هورمون های زنانه است که در طول دوران بارداری در سطح بالایی ترشح می شود. این هورمون نقش مهمی در حس چشایی، اشتها و لذت بردن از غذا را ایفا می کند. از آنجائیکه سطح استروژن در طول بارداری متفاوت است، حس چشایی می تواند با آن تغییر کند. این یکی از دلایل تغییر طعم غذاها در طول دوران بارداری است.

-یکی دیگر از دلایل ایجاد اختلال در حس چشایی، می تواند ارتباط بین بو و مزه باشد. در طول بارداری، معمولا حس بویایی تیزتر می شود. ارتباط بین بو و مزه کاملا شناخته شده است اما در طول این دوران این ارتباط تا حد قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. اگر چیزی بوی بخصوص قوی و ناخوشایندی داشته باشد شانس حس کردن طعم فلز در دهان افزایش پیدا می کند.

-اختلال در حس چشایی می تواند در اثر احتباس آب در بدن (ورم دست و پا) ایجاد شود. این وضعیت در کل سیستم بدن و سلولها در دهان بویژه جوانه های چشایی رخ می دهد. جوانه های چشایی زیادی در دهان متمرکز شده اند که مهمترین بخش آن روی زبان قرار گرفته اند.

– بسیاری تصور می کنند اختلال در حس چشایی، از مادران در برابر خوردن غذاهایی که به جنین و مادر صدمه وارد می کند حفاظت می کند. اما این وضعیت در زمانیکه مادر هنوز خوردن غذایش را شروع نکرده است و حتی در مورد غذاهایی که برای مادر مناسب است نیز اتفاق می افتد.

-فرضیه دیگر این است که اختلال در حس چشایی به عنوان یک مکانیسم محفاظ برای مادر باردار عمل می کند تا به اندازه کافی از خوردن عناصر کلسیم، سدیم و آهن اطمینان حاصل کند.

-کسانیکه به دنبال دلایل طبیعی تر برای ایجاد اختلال در حس چشایی هستند ادعا می کنند این اختلال از ترشح سموم غدد لنفافی تولید می شود. این وضعیت بخاطر مکانیسم حفاظتی برای جنین است تا از حفاظت جنین در برابر آسیبهای بالقوه اطمینان حاصل شود.

در این خصوص چه کاری می توان انجام داد
کنترل کردن وضعیت اختلال در حس چشایی و حتی متوقف کردن این وضعیت می تواند کار دشواری باشد. این وضعیت یکی از مراحل روند بارداری به حساب می آید و به مرور بهتر می شود. عموما بعد از 3 ماه اول بارداری هنگامیکه جابجائی و سطح هورمونها تنطیم شود و بدن به شرایط کنونی عادت کند، این وضعیت بهبود پیدا می کند. اما برای بعضی از خانمها این وضعیت در تمام دوران بارداری ادامه دارد و تنها باید بیاموزند که چگونه با آن کنار بیایند. غذاها و ادویه جات و ترشی جات به جریان بزاق دهان کمک می کنند. افزایش بزاق دهان به از بین بردن حسایت غذایی کمک می کند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)

۹۵/۰۴/۱۳ 276 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟