تغذیه صحیح در دوران بارداری

۱۱-۲۰۰٫jpg

زنان باردار باید یک رژیم غذایی متعادل داشته باشند. باید توجه داشته باشید که رشد و نمو جنین کار ساده ای برای بدن شما نیست.
تغذیه صحیح در دوران بارداری

تغذیه صحیح یکی از مهمترین مسائلی است که می تواند به رشد و نمو طبیعی کودک شما کمک کند. تغذیه متعادل و رژیم سالم می تواند از بسیاری از مشکلات دوران بارداری از جمله: آنمی و عفونت مادر، ترمیم کُند زخم ها، زایمان زودرس و نوزاد کم وزن جلوگیری کند.

غذا خوردن برای دو نفر!

غذای کافی برای دو نفر به معنی دو برابر غذا خوردن نیست. خانم های باردار روزانه به 300 کالری بیشتر نیاز دارند. اما آنچه که مهم است منبع تامین این کالری اضافی است. توجه داشته باشید که اگر این کالری بیشتر از شیرینی ها و غذاهای ناسالم تامین شود ریز مغذی های مورد نیاز برای کودک را تامین نخواهد کرد در نتیجه، کودک شما نیاز به ریز مغذی های خود را از ذخایر بدن شما تامین می کند و بنابراین سلامت شما به خطر می افتد.

به جای استفاده از غذاهای ناسالم از غذاهایی استفاده کنید که:

پروتئین بالایی دارند،
کم چرب اند،
قند کمتری دارند.

دیگر ریز مغذی هایی که بدن شما به آن ها نیاز دارد شامل:

کلسیم (برای رشد کافی کودک شماست)،
آهن (برای تامین خون کودک و پیشگیری از کم خونی مادر)،
فولیک اسید (برای پیشگیری از خطر نقص لوله عصبی، آنسفالی ( نقص در مغز)، و دیگر نارسایی های مادر زادی.)

آنچه که باید بخورید

یک رژیم کافی و متعادل در کنار نیم ساعت ورزش روزانه برای بارداری سالم لازم است.

برای اغلب زنان باردار کالری مناسب عبارت است از:

1800 کالری در روز در سه ماهه اول بارداری

2200 کالری در روز در سه ماهه دوم بارداری

2400 کالری در روز در سه ماهه سوم بارداری

شما باید از همه گروه های غذایی به صورت متعادل مصرف نمایید.

گروه نان، غلات، برنج و پاستا این گروه به شما کربوهیدرات کافی و مناسب را می رسانند. این گروه انرژی مورد نیاز شما و رشد کودک شما را تامین می کنند. غلات کامل و غنی شده حاوی آهن و اسید فولیک نیز هستند.

گروه سبزیجات: سبزیجات منابع مناسبی از ویتامین های A، C، فولیک اسید، آهن و منیزیم اند. در گروه سبزیجات به سبزیجات برگ سبز توجه بیشتری داشته باشید.

گروه میوه ها: میوه ها به شما ویتامین های A و C، پتاسیم و فیبر را می رسانند. از میوه های تازه استفاده کنید تا ویتامین بیشتری دریافت نمایید. از منابع غنی ویتامین C مانند مرکبات، خربزه و توت ها بیشتر استفاده کنید. از مصرف آب میوه ها بخصوص اگر افزودنی و یا شکر اضافی دارند بپرهیزید.

گروه گوشت، مرغ، ماهی، حبوبات، تخم مرغ و مغزها: این گروه از غذاها غنی از ویتامین B، پروتئین، آهن و روی اند.

گروه چربی ها و روغن ها: شما در رژیم غذاییتان به مقداری چربی برای خودتان و رشد کودکتان نیاز دارید. چربی ها در تامین انرژی طولانی مدت نقش مهمی دارند و برای رشد مغز جنین ضروری اند. زنانی که رژیم های غذایی خاص مانند گیاه خواری دارند و یا عدم تحمل لاکتوز دارند و یا به دلیل آلرژی از رژیم های فاقد گلوتن استفاده می کنند حتما باید تحت نظر مشاورین تغذیه رژیم خود را رعایت نمایند.

مایعات و ویتامین ها در دوران باردار باید مایعات زیادی دریافت کنید و از نوشیدنی های حاوی کافئین و شکر مانند قهوه و چای پرهیز کنید. شما باید از مکمل های اسید فولیک و آهن پیش از دوران بارداری استفاده کنید.

ویارهای بارداری:

اگرچه علت آن مشخص نیست ولی بسیاری از زنان باردار به برخی از غذاها تمایل پیدا می کنند. این هوس غذایی ممکن است به دلیل تغییرات هورمونی آن ها باشد و معمولا در سه ماهه اول بارداری ایجاد شوند و پس از آن رفع می شوند. در کنار دریافت ریز مغذی های مورد نیاز، لازم است مقداری از غذاهایی که ویار می کنید نیز مصرف نمایید. گاهی برخی از زنان باردار نسبت به چیزهایی به جز غذا ویار پیدا می کنند. این حالت ممکن است به دلیل کمبود آهن در فرد باشد. اگر شما نسبت به خاک، مواد پاک کننده، یخ و این قبیل مواد غیر خوراکی ویار پیدا کردید حتما با پزشک مشورت نمایید شما ممکن است کم خونی داشته باشید و نیاز به مکمل آهن داشته باشید.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)


۹۵/۰۴/۱۲ 281 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟