ارتباط دیابت بارداری با افزایش وزن فرزند دختر

۱-۱۳۴٫jpg

نتایج یک پژوهش با همکاری دکتر «انوشه میرعابدی» محقق ایرانی نشان می‌دهد، فرزندان دختر زنانی که پیش از بارداری دچار اضافه وزن بوده و به دیابت بارداری نیز دچار می‌شوند، در معرض خطر اضافه وزن در آینده قرار دارند.
به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محققان بخش تحقیق کایزر پرماننت (Kaiser Permanente) در کالیفرنیای شمالی در یک پژوهش طولانی‌مدت، 421 دختر و مادر را مورد ارزیابی قرار دادند.

این تحقیق یکی از نخستین مطالعاتی است که ارتباط مستقیم قند خون بالای مادر در دوران بارداری با افزایش وزن فرزند دختر در آینده را نشان می‌دهد.

به گفته دکتر «آی کوبو» نویسنده ارشد این پژوهش، سطح قند خون در بارداری بویژه دیابت بارداری با اضافه وزن فرزند دختر در ارتباط بوده و در صورتی که خود مادر پیش از بارداری دچار اضافه وزن باشد، خطر اضافه وزن دختر افزایش پیدا می‌کند.

محققان تغییرات بلوغ دختران شش تا هشت ساله را مورد ارزیابی قرار داده و طی سال‌های 2005 تا 2011 بصورت سالانه وزن، قد، چربی و چاقی دور شکم آنها را اندازه‌گیری کردند؛ سپس این اطلاعات به همراه داده‌های مادران آنها در دوران بارداری تجزیه و تحلیل شدند.

در مجموع 27 مادر به دیابت بارداری مبتلا بودند که در این صورت خطر افزایش شاخص توده بدن (BMI) دختران آنها 3.5 برابر بیشتر می‌شود؛ همچنین اگر مادر پیش از بارداری دچار اضافه وزن باشد، خطر اضافه وزن دختران آنها 5.5 برابر افزایش پیدا می‌کند.

به گفته محققان، تغییرات رفتاری زنان برای کاهش وزن و بهبود سبک زندگی قبل و بعد از بارداری، به کاهش خطر ابتلا به چاقی در فرزندان دختر آنها کمک می‌کند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۰۹ 237 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟