زایمان راحت با ورزش در دوران بارداری

۲-۲۲۵٫jpg

رکسانا بزازبهبهانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بارداری یک مرحله فیزیولوژیک و طبیعی است که نباید به آن به عنوان یک مشکل نگاه کرد، گفت: تغییرات فیزیولوژیک دوران بارداری شامل افزایش ترشحات هورمون‌ها، ترشح هورمون ریلاکسین، افزایش رشد و بزرگ شدن رحم و جنین و افزایش وزن بدن است.
وی در ادامه افزود: شنا و پیاده‌روی از ورزش‌هایی است که باید زنان باردار به انجام آن‌ها تشویق شوند؛ چرا که این ورزش‌ها در عملکرد مطلوب سیستم قلبی – عروقی و تنفسی موثرند و به نگهداری قدرت و توان عضلانی مادر کمک می‌کند. همچنین بازگشت سریع‌تر به وضعیت قبل بارداری را به همراه دارد.

بهبهانی با بیان اینکه انجام ورزش با شدت متوسط برای زنان باردار اساسی و مهم است، خاطرنشان کرد: از فواید ورزش در دوران بارداری می‌توان به کاهش ذخیره و تجمع چربی، افزایش سطح انرژی مادر، کاهش زمان بازگشت بدن مادر به قبل از بارداری، کاهش دردهای لگنی و کمردردها، شیوع کمتر افسردگی و کاهش یبوست و ادم اندام‌ها اشاره کرد.

این کارشناس ارشد فیزیوتراپی در خصوص تاثیر ورزش بر جنین گفت: مطالعات جدید نشان می‌دهد کودکانی که مادر آن‌ها در دوران بارداری ورزش کرده‌اند، از تناسب اندام بهتری برخوردار هستند و شیوع چاقی در آن ها کمتر است.

وی در ادامه تصریح کرد: اضطراب زیاد مادر باعث ترشح هورمون‌هایی در بدن می‌شود که از طریق گردش خون و جفت به نوزاد منتقل می‌شود. بنابراین تحریک‌پذیر بودن نوزاد و شدت گریه آن با وضعیت روحی و روانی مادر در ارتباط است.

بهبهانی یادآور شد: وجود بیماری‌های قلبی – عروقی مادر، عفونت‌های حاد، سابقه سقط جنین‌های خود بخودی، سابقه وجود زایمان‌های زودرس، بارداری چند قلو، خونریزی یا پارگی غشاهای کیسه آب، بارداری با افزایش فشارخون و آمبولی ریوی از موارد منع مطلق ورزش در دوران بارداری است.

این کارشناس ارشد فیزیوتراپی در پایان تاکید کرد: در صورت مشاهده هرگونه خونریزی ، درد قفسه سینه، کاهش کنترل عضلات، سردرد، تنگی نفس شدید، سرگیجه، کاهش حرکات جنین و پاره شدن کیسه آب باید بلافاصله ورزش را قطع کرد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫33 از 5)


۹۵/۰۴/۰۹ 490 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]

  1. ناشناس

    اسم پسر میخوام بر وزن سبحان

    نوشته شده در ۹۵/۰۴/۱۰

نظر شما چیست؟