رابطه احساسی پدر و فرزند از دوران بارداری شکل می گیرد

۳-۲۳۸٫jpg

اختلالات رفتاری یکی از شایع ترین مشکلات روانشناسی در کودکان هستند. ریشه این مشکلات در بیشتر موارد به دوران پیش از دبستان برمی گردد. طبق تحقیقات انجام شده، نوزادانی که پس از تولد روابط بهتری با پدر خود تجربه کرده اند، اختلالات رفتاری کمتری را در سنین بالاتر از خود بروز می دهند. ماه های ابتدایی عمر نوزاد مرحله خاصی از رشد او محسوب می شود. تاثیرات محیطی از جمله کیفیت مراقبت و توجه والدین در این زمان برای نوزاد قابل درک است. کودکان زمانی که از پدر دور هستند یا تعامل و رابطه کمتری با پدر خود دارند در سنین نوجوانی با مشکلاتی از قبیل افت تحصیلی، انزوا و اختلال در سلامت جسمی و روانی همراه خواهند بود.
عشق پدری محرک مهم زندگی نوزاد است. همانطور که نوزاد رشد می کند احساس نیاز او به راهنمایی های پدری، نفوذ و توانایی های او آغاز می شود. زمانی که پدر مراقب نیازهای کمی و کیفی رشد نوزاد خود باشد در حقیقت به او کمک می کند تا بهتر در زندگی آینده به استقبال مشکلات برود و آنها را به خوبی پشت سر بگذارد. این عمل احساس استقلال و اعتماد به نفس را در نوزاد شکل می دهد. به خاطر داشته باشید نوزادان از اینکه دستاوردهای خود را برای پدرشان در معرض نمایش قرار بدهند لذت زیادی می برند. حتی اگر اینها درحد ایستادن روی پاها و یا خط خطی کردن یک ورق کاغذ باشند.

چه زمان، رابطه بین پدر و نوزاد شکل می گیرد

اساس رابطه بین پدر و فرزند در طول دوره بارداری زمانی که جنین در شکم مادر است شکل می گیرد. سپری کردن بارداری بدون همراهی و یکدلی مرد، برای زن، کاری دشوار است. زن می تواند مرد را با عمق تغییراتی که در طول بارداری با آنها روبرو است آشنا کند. به خاطر داشته باشید، مردان به تنهایی قادر به درک هیچ نشانه ای از علائم بارداری نیستند. این مشکل به راحتی قابل حل است. درباره اهمیت توجه مرد و تاثیر آن در سلامت رشد جنین، با او صحبت کنید. زمانی که می خواهید برای پیاده روی به بیرون از منزل یا در ملاقات هایی که با پزشک متخصص دارید، سعی کنید تا پدر را نیز با خود همراه کنید.

امروزه ” پدر باردار” اصطلاحی نیست که باعث شگفتی شود. درحقیقت این کلمه به این معنی است، زن یک نوزاد را به دنیا می آورد و مرد یک زن را به دنیا می آورد. مراقبت و همراهی خوب مرد از زن در طول دوره بارداری، در حقیقت ایجاد بهترین شرایط برای رشد جنین و نوزاد او است. اصطلاح پدر باردار باعث می شود تا مرد فقط به عنوان یک ناظر بدون استفاده نبوده و در فعالیت هایی که همسر باردارش انجام می دهد مشارکت داشته باشد. بسیاری از مردان، مشارکت در تولد نوزاد را یکی از لذتبخش ترین و زیباترین اتفاق در طول دوره زندگی خود می دانند. بنابراین به پدران توصیه می شود در هنگام تولد نوزاد در اتاق زایمان حضور داشته باشند.

زبانی که هر دو آنها درک می کنند

اولین تماس بین نوزاد و پدر، یکی از مهمترین وقایع ارتباط بین آنها است. بهتر است ارتباط و تماس پدر با نوزاد در روزهای اول زندگی نوزاد آغاز شود. در طول این زمان، رابطه نوزاد با جهان اطراف به طور غریزی درحال رشد است و نقش پدر در این زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. سردرگمی و احساس تردید پدران جوان در اولین برخورد آنها با نوزادشان کاملاً آشکار است. اجازه بدهید نوزاد پس از به دنیا آمدن در دستان پدرش قرار گرفته و او را در سینه اش بفشارد. بهتر است اولین رابطه نوزاد با پدر، تماس پوست با پوست باشد. این شروع یک رابطه عاطفی بین پدر و نوزاد است.

در ماه های اولیه پس از تولد، نوزاد به طور کامل به مادر وابسته بوده و پدر احساس می کند وجود او برای نوزادش لازم نیست. در این زمان یک فرصت استثنائی برای پدر وجود دارد تا آغوشی را به شکم خود بسته و همانند کانگورو نوزاد را با خود حمل کند. بسیاری از مردان با رضایت کامل، مفتخر انجام چنین مسئولیتی بوده و اولین آموزش های برقراری ارتباط با نوزاد خود را دریافت می کنند. بسیاری از پدران جوان اطلاعات زیادی درباره نقش پدری خود در این دوره از زندگی نوزاد ندارند. تلاش کنید تا احساس بیگانگی بین پدر و نوزاد بوجود نیاید.

هرچند پدر نمی تواند هنگام شیر دادن به اندازه مادر با نوزاد در تماس باشد اما می تواند زمانی که نوزاد از شیر مادر تغذیه می کند در کنار آنها حضور داشته باشد و چنانچه نوزاد شیر خشک می خورد به نوزاد خود در شیر خوردن کمک کند. نوزاد را به حمام برده و برای او آواز بخواند. به نوزاد اجازه بدهد تا با موها و صورتش بازی کرده و به سمت آنها چنگ بیاندازد. پدر می تواند با تعویض کردن پوشک نوزاد با او ارتباط برقرار کرده و سعی کند زمانی که این کار را انجام می دهد به چشمان او نگاه کرده و با نوزاد خود صحبت کند، همچنین درآوردن شکلکهای خنده دار، ایجاد صداهای شاد، دالی بازی و پاسخ دادن به غرغرها و صداهایی که نوزاد تولید می کند، به استحکام ارتباط بین آنها کمک زیادی می کند. به پدران توصیه می شود برای نوزاد خود کتاب و شعر بخوانند هرچند اگر احساس می کنند نوزاد متوجه چیزی نمی شود. در آغوش کشیدن و نوازش کردن نوزاد یکی دیگر از روش هایی است که به تداوم ارتباط بین پدر و نوزاد کمک می کند.

پدران جوان سعی کنند تا با نوزاد خود ورزش کرده یا شنا کردن را به او آموزش دهند. این کار برای رشد نوزاد بسیار حائز اهمیت است. مادران به علت داشتن دغدغه های زیادی مثل شیر دادن به نوزاد و انجام امور روزانه منزل، فرصت دیگری برای این کار ندارند بنابراین بهترین فرصت برای پدر است تا این وظیفه را برعهده بگیرد. با استفاده از این روش، پدر می تواند ساعتی را با نوزاد خود گذرانده نتیجه تلاشهایش را با نوزاد ببیند و از آن لذت ببرد. بنابراین زبان بدن، تبدیل به زبان ارتباط بین آنها شده و تاثیرش تا سالها باقی می ماند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۴/۰۷ 333 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟