چه زمانی لکه بینی در بارداری خطرناک است

۳-۲۱۱٫jpg

از مهم‌ترین علت‌های لکه‌بینی در این دوران، می‌توان به بی‌کیفیت بودن نطفه تشکیل ‏شده و در نتیجه احتمال سقط یا خوب نبودن محل کاشته شدن جنین به‌خصوص بارداری خارج رحمی اشاره کرد.
دکتر هایده سمیعی،متخصص زنان و زایمان و عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در هفته نامه سلامت نوشت: لکه‌بینی در روزهای اول بارداری که با درد یا علائم دیگری همراه نیست، به‌خصوص اگر مشکلی در سونوگرافی دیده نشود، اهمیت زیادی ندارد.

لازم است بدانید وقتی نطفه تشکیل‏ شده از داخل لوله‌های فالوپ به رحم منتقل و کاشته می‌شود، مخاط رحم واکنشی نشان می‌دهد که باعث بروز لکه‌بینی مختصر می‌شود. این اتفاق مصادف با روزهایی است که خانم هفته‌ای است عادت ماهیانه‌اش دو هفته به تاخیر افتاده است. در این شرایط سونوگرافی کاملا طبیعی است و جنین داخل کیسه جنینی مشاهده می‌شود، بنابراین این لکه‌بینی یک پدیده فیزیولوژیک است و اهمیت چندانی ندارد، اما سایر لکه‌بینی‌های اوایل بارداری ممکن است علائم مهمی باشند و باید جدی گرفته شوند.

از مهم‌ترین علت‌های لکه‌بینی در این دوران، می‌توان به بی‌کیفیت بودن نطفه تشکیل ‏شده و در نتیجه احتمال سقط یا خوب نبودن محل کاشته شدن جنین به‌خصوص بارداری خارج رحمی اشاره کرد. اگر بارداری خارج رحمی باشد، معمولا لکه‌بینی با دردهای زیرشکمی همراه است. گاهی هم لکه‌بینی نشان‌دهنده این است که سطح هورمون‌های مترشحه از تخمدان برای حفظ و ادامه بارداری کافی نیست. در این صورت خانم باید هورمون جایگزین پروژسترون دریافت کند.

گاهی هم لکه‌بینی اوایل بارداری ناشی از جفت یا جنین غیرطبیعی است؛ مانند بارداری مولار که به آن «بچه‌خوره» هم گفته می‌شود. به هر حال هر گونه لکه‌بینی در اوایل بارداری باید بررسی شود.

چه زمانی لکه بینی در بارداری خطرناک است

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

سرماخوردگی در حاملگیدانستنیهای حاملگی هفته به هفتهآیا نازایی قابل درمان استدرمان دل پیچه بارداریبارداری کودکانتست بارداری ناشتازایمان شیرین ترین سختی دنیابارداری و روزه داریحاملگی پرخطرزایمان صارماحتمال نازایی واریکوسلویتامین ب 6 حاملگیازمایش حاملگی ترانس تکفازداروهای سقط جنین زیر یک ماهحاملگی گوجه سبزحاملگی بدون علائمچگونه آزمایش بارداری را بخوانیماطلاعات حاملگی هفته به هفتهحاملگی فشار خون پاییناصطلاحات پزشکی در آزمایش بارداریدرمان دل ضعفه بارداریآزمایش غربالگری قبل از بارداریقرص ضد بارداری و افسردگیزایمان وباردارییک هفته اخر بارداریهفته بارداری 18هفته دهم بارداری جنینزایمان دختر 8 ساله در شیرازدرمان نازایی طب اسلامیسقط جنین در 3 ماه اولطول هفته بارداریخوردن خیار در بارداریعلائم ظاهری زایمانچرا بارداری صورت نمی گیردحاملگی تپش قلبآزمایش بارداری بتاتست بارداری گیاهیموسسه نازایی نوین مشهددرمان پلاکت پایین حاملگیدرمان ترکهای حاملگی

نی نی سرچ