دکتر شاکری از اصول غربالگری در دوران بارداری می گوید

۳-۱۳۳٫jpg

آقای دکتر لطفا خودتان را معرفی نمائید :

– اینجانب دکتر شاکری متخصص سونوگرافی و دارای فلوشیپ و گواهینامه غربالگری جهت بررسی اختلالات و ناهنجارهای جنین ، دارای 10 سال تجربه عملی و تحقیق در این زمینه و ویزیت بیش از پنجاه خانم باردار در روز .

اهمیت غربالگری سه ماهه اول در حاملگی چیست ؟

با انجام غربالگری دقیق ( شامل سونو N.T و تعیین دوبل مارکر خون ) بیشتراز 90 % ، اختلالات کروموزومی و ژنتیکی و قلبی و عروقی جنین را می توان تشخیص زودرس داد و قبل از 20 هفته قانونا” دستور سقط صادر شود .

حالا به نظر شما ، سونو دقیق N.T در نتایج نهایی این تست تاثیر بیشتری دارد ؟ یا تعیین مقدار دبل مارکرسرم مادر حامله ؟

سونو دقیق اندازه گیری N.T ، چراکه این به مهارت و تجربه و دقت متخصص سونوگرافی که بایستی تمامی معیارها از جمله ( اندازه گیری دقیق C.R.L و N.T در وضعیت میدساژیتال و صاف رویت دقیق تیغه بینی N.B و دقت روی لایه آمنیون و بند ناف که گاهی پشت گردن جنین باعث اشتباه میگردد ) را رعایت نماید .

ولی محاسبه دبل مارکرسرم خون مادر حامله در آزمایشگاه به فرد وابسته نمیباشد و دستگاه بطور اتوماتیک محاسبه می نماید .

توصیه شما جهت رعایت اصول علمی غربالگری چیست ؟

متخصصین محترم زنان توجه داشته باشند که مستقیما” خانم حامله را به متخصص سونو جهت انجام سونو N.T ارجاع دهند و در صورت دریافت جواب غیرنرمال N.T مجددا” سونو N.T توسط متخصص سونوگرافی دیگر در خواست گردد این مسئله باعث می گردد تمامی متخصصین تلاش و دقت نمائید که N.T را دقیق اندازه بگیرند و سایر علائم همراه مانند مثانه بزرگ ، اندام کوتاه و نبودن فالکس و ……. را بررسی نمایند .

و بعدا” ا نتایج را به آزمایشگاه جهت تکمیل غربالگری بفرستند .

وظیفه اخلاقی متخصص سونوگرافی در این زمینه چیست ؟

هدف بایستی ایجاد آرامش برای تمامی خانم حامله کم ریسک و پرریسک ( بالای 35 و ازدواج فامیلی و سابقه سقط و سابقه آنومالی مثبت در خود و خانواده خود و فامیل شوهرش ) باشد و نهایت دقت جهت تفکیک جنین ها دارای N.T‌ و N.B‌ غیر نرمال میباشد .

حال آنکه در حال حاضر ، در بعضی مراکز این افراد پرخطر ، فقط با انگیزه مالی مورد ارزیابی قرار می گیرند و این با اخلاق پزشکی سازگار نمی باشد چرا که باعث استرس و صرف هزینه زیادی برای خانواده و کشور در این شرایط میگردد .

آیا با تجربه 10 ساله شما در این زمینه ، فاکتورهائی مانند شغل و تحصیلات والدین در نتایج غربالگری اثری دارد؟

خیر ، تا حالا هیچ منبع علمی و دانشگاهی برای این موارد ارزشی قائل نشده اند و خانم ها حامله و متخصصین زنان بدانند که انگیزه دیگری جهت این سئوال از خانم حامله وجود دارد .

آیا سونوگرافی غربالگری سه ماهه دوم را توصیه می نمائید ؟

تمامی حامله ها خصوصا” خانم های دارای ریسک بالا و وسواسی توصیه میگردد چرا که اختلالات تکاملی در این سونو ارزیابی می گردد .

دکتر شاکری از اصول غربالگری در دوران بارداری می گوید

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

هفته نوزدهم بارداری دوقلوییمرخصی زایمان 9 ماه مجلسدرمان سردرد هنگام بارداریبارداری حساسیتتفسیر آزمایش غربالگری حاملگیحاملگی از پشتدرمان ترک پوستی حاملگیروش سقط جنین 3 ماههبرنامه غذایی هفته به هفته حاملگیعلت سقط جنین در 6 ماهگیرشد ابرو با قرص ضد حاملگیآزمایش منفی و حاملگیکاندوم حلقه دارراههای درمان هماتوم حاملگیجوک کاندوم فیسبوکمصرف هویج بارداریدرمان سرماخوردگی در حاملگیهفته پانزده بارداریحاملگی فوایدسن بارداری بر اساس bpdعلایم سقط جنین در 6 هفتگیزایمان با لیزرنخوردن اب در بارداریسقط جنین مرده در رحم4 هفتگی بارداریزایمان فیزیولوژیک در تبریزآزمایش قند خون در بارداریجلوگیری بارداری اورژانسیخوردن خیار در حاملگیزایمان سزارین یا طبیعیدرمان دارویی کمردرد بارداریزن باردار 4 ماههتست بارداری مثبت کاذبروش درمان کمردرد حاملگیتفسیر آزمایش ژنتیک حاملگیقرص های ضد بارداری دوران شیردهیدرمان دیابت بارداریرشد جنین هفته به هفته حاملگیفصلنامه نازاییهفته نو زدهم بارداری

نی نی سرچ