استرس در دوران بارداری چه اثراتی بر سلامت مادر و جنین برجای می گذارند

۷-۲۳۴٫jpg

قطعا در زنان خونسرد ، متکی به خود و قوی دوره بارداری بسیار راحت تر از افراد ضعیف ، نگران و وحشت زده سپری می شود .

استرس در دوره بارداری ، در رشد جنین و زایمان تاثیر بسزایی می گذارد . عوامل ایجاد تنش درونی هر چه که باشد ، استرس مزمن بر جسم و ذهن زن باردار تاثیر منفی دارد و علاوه بر آن منجر به افزایش فشار خون ، زجر جنین، مشکلات سلامتى در سال اول زندگى شیرخوار و مشکلات و اختلال هاى رفتارى و هیجانى در چهار سالگى می گردد.
همچنین استرس شدید اگر به روش علمی و سریعاً درمان نشود ، می تواند منجر به ایجاد بدبینی در مادر شده و او را بسوی بی حوصلگی ، افسردگی و حتی نگرش منفی نسبت به جنین سوق دهد . همچنین عوارض برخی از استرس های شدید در بزرگسالی فرزند بصورت مشکلات هوشی و ذهنی خودش را نشان می دهد و چه بسا شخصیت او را فردی افسرده ، پرخاشگر و ترسو سازد.

تحقیقات نشان می دهد که استرس موجب نوسان هورمون ها و حتی تسریع سقط بچه می شود . مقدار بالای پروستاگلاندین در استرس موجب وضع حمل پیش از موعد می گردد و بدین ترتیب وضع حمل را بسیار سخت و طاقت فرسا می سازد .

در این حالت ممکن است وضع حمل به خاطر باز نشدن دهانه رحم بیش از حد طولانی شود . هر چه زنی نگران تر و مضطرب تر باشد ، دوره بارداری و وضع حمل او مشکلات بیشتری را در برخواهد داشت.
استرس و اضطراب شدید مى تواند سیستم هاى بدن مادر مانند سیستم ایمنى، گوارش، قلب، کلیه و حتى خواب و استراحت را تحت تأثیر خود قرار داده و با تأثیر روى آنزیم ها و تولید مواد سمى و عبور آنها از جفت ، منجر به مشکلات عدیده اى در جنین شود.

استرس در دوران بارداری چه اثراتی بر سلامت مادر و جنین برجای می گذارند

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

قرص ضد حاملگی در زمان حاملگیقرص ضد بارداری دوران شیردهیدرمان دیابت بارداریبارداری گلودردزایمان غیر نرمالثبت زایمانسن بارداری جنینمصرف مکمل های بارداریدر بارداری چه بخوریمقرص ضد بارداری اورژانسی در دوران شیردهیزایمان زودرس در هفته 30تست بارداری بعد از سقطراههای سقط جنین پنج ماههبارداری زنانمصرف ترشیجات در زمان بارداریقرص های ضد بارداری حاوی پروژسترونعلایم باردارکاندوم حجم دهنده لارگوآزمایشات کامل بارداریباردار شدن زن 80 سالهآمپول پروژسترون و سقط جنیندر حاملگی چه بخوریمتست بارداری از چه زمانیکاندوم اسپرم کشعلائم حاملگی 2 قلوزایمان قبل از هفته 37زایمان 2 قلوحلوا حاملگیحاملگی طبیعیسقط جنین پس از تشکیل قلبحاملگی پرخطرزایمان سزارینروش باردار شدن دوقلوبارداری هفته به هفته دوقلوییمصرف آسپرین 80در حاملگیتفسیر آزمایش هورمون بارداریاستفاده از قرص ضد بارداری برای رشد گیاهحاملگی طرز خوابیدنسرکلاژ و زایمان طبیعیحاملگی ناخواسته

نی نی سرچ