حالت تهوع بارداری مزاحم خواب شما می‌شود؟

۲-۱۳۷٫jpg

چرا چنین چیزی اتفاق می‌افتد ؟
طولی نخواهید کشید که پی ببرید عبارت “کسالت صبح‌گاهی” اشتباه است – حالت تهوع و استفراغ در زمان حاملگی می‌تواند صبح، ظهر یا شب اتفاق افتد. مخصوصا دل‌به‌هم خوردگی شبان‌گاهی ناخوشایند است، زیرا می‌تواند مانع خوابیدن شما شود و حتی از خواب بیدارتان کند.
هیچ‌کس به درستی نمی‌داند که دلیل و علت حالت تهوع زمان حاملگی چیست، ولی احتمالاً ترکیبی از تغییرات فیزیکی متعددی که در بدن‌تان رخ می‌دهد، شامل افزایش سریع هورمون‌ها در اوایل حاملگی، تقویت حس دریافت بو و حساسیت به بوهای مختلف، و اعصاب شکمی کلیوی حساس‌تر، در این وضعیت دخیل هستند.
گرچه هیچ کمکی به حالت تهوع شما نخواهد کرد، ولی احساس امنیت بیشتری خواهید داشت اگر بدانید که تنها نیستید. دست‌کم سه‌چهارم از مادرانِ آتی نخستین هفته‌های حاملگی را زمانی طولانی و کسالت‌بار می‌دانند.
حدود نیمی از زنانی که از حالت تهوع رنج می‌برند، حدوداً تا پایانِ هفته‌ی چهاردهم به طور کامل از آن رها می‌شوند. در مورد غالب دیگر زنان، یک ماه یا بیشتر مضاف بر این رفع حالت تهوع زمان خواهد برد، البته ممکن است بعدها نیز این بیماری بازگردد یا در دوران حاملگی بیاید و برود.
چه‌کار می‌توان کرد ؟
اگر موردی خفیف از حالت تهوع و استفراغ را تجربه می‌کنید، برخی اقدامات به نسبت ساده کافی خواهد بود. (وگرنه، داروهای ایمن و موثری برای حالت تهوع وجود دارد که دکترتان می‌تواند برای شما تجویز کند.) هیچ یک از توصیه‌های زیر با شواهد و مدارک قوی ثابت نشده‌اند، ولی معمولاً به طور گسترده از جانب ماماها و دکترهای زایمان توصیه می‌شوند، و بسیاری از زنان به آنها اعتماد دارند.
• وعده‌های کوچک غذایی، همچون بیسکوییت را همواره کنار تخت‌خواب خود داشته باشید. خوردن بیسکوییت و ساندویچ ‌می‌تواند به بهبود شما و بازگشت‌تان به خواب کمک کند. وقتی از خواب بیدار شدید، چند بیسکوییت بخورید و 20 تا 30 دقیقه استراحت کرده بعد از جا برخیزید.
• در زمان شام، از خوردن غذاهای چرب خودداری نمایید، زیرا که هضم‌شان به مدت زمان زیادی نیاز دارد. همچنین از غذاهای پرحجم، ادویه‌دار، اسیدی و سرخ‌کردنی دوری کنید، زیرا این غذاها سیستم گوارش شما را با مشکل مواجه می‌کنند.
• از مچ‌بند درمانی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد استفاده کنید. آنرا بر مچ خود نگه می‌دارید، تا دکمه‌ی پلاستیکی آن بر نقطه‌ای مشخص از مچ شما فشار آورد. این وسیله‌ی ساده و ارزان که برای برطرف کردن بیماری طراحی شده است، به برخی از زنان حامله در برابر کسالت صبح‌گاهی کمک کرده است.با این وجود تحقیقات نشان داده است که تاثیرات آن تا حد زیادی کاذب است.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۳/۲۷ 355 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟