اضطراب بارداری و افزایش خطر تولد نوزادان کم وزن

۴-۲۳۹٫jpg

تهران – نتایج پژوهش محققان گروه مامایی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس نشان داد که سطح اضطراب مادر در دوران بارداری با افزایش خطر تولد نوزادان کم وزن همراه است.

زهرا علیپور کارشناس ارشد مامایی که این پژوهش را در قالب پایان نامه خود انجام و ارائه داده، هدف از این طرح تحقیقاتی را بررسی ارتباط بین سطح اضطراب دوران بارداری با سرانجام بارداری عنوان کرد.

وی در تشریح مراحل این پروژه گفت: در این مطالعه تحلیلی اضطراب و ترس از زایمان ۱۵۶ زن حامله نخست زا با حاملگی تک قلوی نرمال در هفته‌های ۲۸ و ۳۸ بارداری مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی – درمانی با پرسشنامه معتبر سنجش اضطراب آشکار و پنهان اسپیل برگر و پرسشنامه نگرش زایمان سنجیده شد.

علیپور افزود: سپس روش زایمان، زمان زایمان، طول زایمان و مرحله سوم زایمانی، آپگار و وزن هنگام تولد نوزادان این زنان از طریق پرونده‌های پزشکی ثبت و مورد تحلیل قرار گرفت.

وی در خصوص یافته‌های این پژوهش گفت: بین نمرات اضطراب آشکار با تولد نوزادان کم وزن ارتباط معنی دار آماری وجود داشت. اضطراب مادر در دوران بارداری با زایمان زودرس، زایمان طولانی ، طول مرحله سوم بارداری، کاهش آپگار نوزاد و افزایش میزان زایمان سزارین ارتباط معنی داری نداشت.

علیپور در پایان تاکید کرد: نتایج این پژوهش نشان داد که سطح اضطراب مادر در دوران بارداری احتمالا با افزایش خطر تولد نوزادان کم وزن همراه است.

اما دیگر نتایج این پژوهش تفاوتی در سرانجام بارداری در زنان مضطرب و غیر مضطرب نشان نمی‌دهد و این امکان وجود دارد که اضطراب به عنوان یک فاکتور غیر مستقل در سرانجام بارداری دخیل باشد.

این پژوهش با راهنمایی دکتر می‌نور لمیعیان عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫33 از 5)


۹۵/۰۳/۲۳ 393 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟