آمپول ضدبارداری و خطراتی که گریبان زنها را می گیرد

۷-۲۰۳٫jpg

پژوهشگران آمریکایی به زنان هشدار دادند که استفاده از داروهای حاوی ماده DMPA از جمله آمپول دپو پروورا برای جلوگیری از بارداری احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

آمپول ضد بارداری خطر سرطان سینه را افزایش می‌دهد

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس به نقل از نشریه “Cancer Research”، تیم پژوهشگران مرکز پژوهش‌های سرطان فرد هاچینسون در سیاتل آمریکا دریافتند: استفاده زنان قبل از سن یائسگی از داروهای حاوی ماده depo-medroxyprogesterone acetate یا به اختصار DMPA مثل آمپول های دپو پروورا برای یکسال یا بیشتر به عنوان ابزاری برای جلوگیری از حاملگی، احتمال ابتلا به سرطان سینه را ۲ برابر افزایش می‌دهد.

این تحقیقات از حدود ۱۰۲۸ زن ۲۰ تا ۴۴ سال دچار سرطان سینه انجام شد و پژوهشگران در چارچوب تحقیقات خود به برخی تحقیقات بین‌المللی انجام شده در کشورهای مختلف نظیر کنیا، نیوزیلند، تایلند، مکزیک و کاستاریکا رجوع کردند.

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که استفاده زنان از آمپول جلوگیری از حاملگی حاوی هورمون پروژستین DMPA به مدت ۱۲ ماه یا بیشتر خطر ابتلا به سرطان سینه را به میزان ۲,۲ برابر نسبت به دیگران افزایش می‌دهد.

این پژوهشگران دریافتند: خطر با توقف استفاده از این هورمون به طور تدریجی با گذر زمان کاهش می‌یابد و بعد از گذشت پنج سال از توقف استفاده از آن به طور کامل از بین می‌رود.

پژوهشگران همچنین دریافتند که استفاده از این هورمون کمتر از یکسال باعث افزایش خطر و احتمال ابتلا به سرطان سینه نمی‌شود.

دپو پروورا نوعی هورمون پروژسترون است که برای جلوگیری از بارداری هر ۱۲ هفته تزریق می‌شود. مصرف آن را باید ۳ تا ۶ ماه پیش از تلاش برای بارداری قطع کرد زیرا حداقل ۱۳ هفته طول می کشد تا تخمک گذاری اتفاق بیفتد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۳/۲۲ 322 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟