کم‌خوابی باعث زایمان زودرس می‌شود

۱۰-۱۳۰٫jpg

یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید در دوره بارداری رعایت شود خواب کافی و منظم است. البته از آنجا که مادران به وضعیت بدن خود در دوره بارداری عادت ندارند و موقع خواب ممکن است کلافه شوند، باید همه شرایط را برای این‌که بتوانند بخوابند آماده کرده باشند. به تازگی محققان کشف کرده‌اند که خواب بد در دوران بارداری باعث تولد زودرس و وزن کم هنگام تولد جنین می‌شود که آثارش تا آخر عمر روی کودک می‌ماند.

پژوهشگران ایتالیایی در مطالعاتی که انجام دادند ساعات خواب تعدادی از مادران باردار و همین‌طور وضعیت زمان زایمان آن‌ها را بررسی و ثبت کردند. درصد زایمان‌های زودرس، وزن پایین جنین و حتی سقط‌ در مادرانی که خواب کم و نامنظمی داشتند در حد معناداری بالا‌تر بوده است. پژوهشگران تیمی که مشغول بررسی این موضوع بوده‌اند می‌گویند هنوز نمی‌توانند با قطعیت دلیل مشخصی برای رابطه خواب مادر و سقط جنین، زایمان زودرس و وزن پایین جنین اعلام کنند چون شواهد لازم را در اختیار ندارند.

هنگام خواب فشار خون، ضربان قلب و ریتم تنفس همگی در انسان تغییر می‌کند. این محققان حدس می‌زنند این موضوع روی جنین تاثیرگذار باشد. البته گذشته از این مطالعه و نتایجش متخصصان همیشه به مادران باردار پیشنهاد می‌کنند ۸ ساعت در شب بخوابند و ظهر‌ها هم یک استراحت کوتاه داشته باشند.

کم‌خوابی باعث زایمان زودرس می‌شود

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

آزمایش هفته 11 بارداریبارداری هفته به هفته با فیلمهفته های حاملگی و رشد جنینبهترین کاندوم ضد حساسیتآزمایش قندخون بارداریبارداری با ای یو ایحاملگی ناموفقبارداری هفته ی 296 ماهگی دوران حاملگیهفته 30 بارداری دوقلوسقط جنین در قانون مجازات 92آزمایش هپاتیت حاملگیزن باردار در فال قهوهکاندوم حجیم کنندهخوردن برنج در بارداریمصرف اسید فولیک بارداریدوران حاملگی هفته به هفتهسقط جنین یک ماهه با شیافاحتمال بارداری یک هفته به پریودسقط جنین 7 ماههدرباره ی باردار شدنآزمایشات حین حاملگیبارداری کندرراههای بارداری سریعهفته دهم بارداری نی نی سایتآزمایش ناهنجاری بارداریقرص های ضد بارداری حاوی پروژستروندرمان سیاتیک حاملگیکاندوم ایدزنزدیکی برای باردار شدنزن باردارسقط جنین مردهازمایش حاملگی ترانس تکفازبارداری 2قلوییدرمان ورم بارداریبارداری هفته به هفته هفته دومبارداری 42 هفتهدر هفته ششم بارداری چه بخوریمدرمان فشارخون حاملگی در طب سنتیحاملگی خانم بازیگر

نی نی سرچ