اختلال در روابط زناشویی، نکات مهم برای تازه مادرها

۵-۲۲۹٫jpg

مسئول کلینیک سلامت جنسی مرکز فوق تخصصی ابن سینا معتقد است که بارداری و متعاقب آن ورود یک فرد جدید به خانواده گاه مناسبات بین زوج‌ها را به شدت تغییر می‌دهد.
دکتر سیدعلی آذین، عضو هیئت علمی این پژوهشگاه گفت:«روابط جنسی در انسان‌ها مفهوم و کارکردی به مراتب وسیع‌تر از تداوم نسل دارد، اما به هرحال یکی از این کارکردها نیز مسئله بارداری است و تغییرات جسمی، روحی و اجتماعی در این دوران و حتی پس از به دنیا آمدن فرزند بر زندگی جنسی فرد و شریک زندگی او تاثیرات جدی دارند.»
آذین افزود:« تخمین زده می‌شود که یک زن برای این که جایگاه مادری خود را بپذیرد و در عین حال به لحاظ جسمی و هیجانی با شرایط جدید سازگار شود، بعد از زایمان به یک سال زمان نیاز دارد و البته این موضوع نباید بهانه‌ای برای کمرنگ شدن ملاحظات جنسی بین زن و شوهر در این مدت شود.»
مسئول کلینیک سلامت جنسی و مدیر درمان مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به این‌که درک زن و مرد از میزان جذابیت خود طی مدت بارداری می‌تواند به شکل مثبت یا منفی تغییرات جدی نشان دهد، تصریح کرد:« مثلاً در مطالعه‌ای نشان داده شده است که ۱۲ درصد از زنان در این دوران احساس جذاب بودن بیشتری داشته‌اند و در مقابل در برخی شواهد دیگر ۲۵ تا ۵۰ درصد از زنان احساس می‌کردند که از جذابیت آن‌ها کاسته شده است. مردان نیز می‌توانند همین تغییرات مثبت یا منفی را احساس کنند. طبیعی است که وقتی جهت این تغییرات در زن و مرد همسو نیست، روابط و مناسبات جنسی می‌توانند دچار آسیب شوند.»
این متخصص پزشکی اجتماعی افزایش انجام زایمان به روش سزارین را در به تاخیر افتادن روابط زناشویی بعد از زایمان موثر دانست و گفت: «متاسفانه آمار انجام زایمان به روش سزارین در کشور ما به شکل کاملا غیرعلمی و حتی غیرقابل باوری بالا است. در کشورهای پیشرفته اکثر مراکز درمانی که آمار سزارین بالای ۲۰ درصد داشته باشند از سوی مراجع رسمی سلامت در کشور مورد تفحص و بازخواست قرار می‌گیرند. در حالی که در ایران آمارهای بالای ۷۰ و حتی ۸۰ درصد از مراکز مختلف بدون توجیه علمی کافی گزارش شده است.»
آذین اضافه کرد:«در مجموع یک زایمان طبیعی کنترل شده زیر نظر کادر حرفه‌ای، عوارض و دوره نقاهت به مراتب کوتاه‌تری دارد. البته باید توجه داشت که زایمان در شرایط نامناسب و توسط کادر غیرحرفه ای می‌تواند علاوه بر خطرات جانی با ایجاد آسیب‌هایی در ناحیه تناسلی مشکلاتی درازمدت و جدی در روابط جنسی زوج‌ها به وجود آورد.»
آذین گفت:« آمارها نشان می‌دهند که بیش از ۸۰ درصد از زوج‌ها به دنبال بارداری و در ماه‌های اول بعد از بچه‌دار شدن با مشکلاتی در زندگی جنسی خود مواجه بوده‌اند.»
وی مواجه شدن با این مشکلات و مدیریت آن‌ها را از جمله مهارت‌هایی عنوان کرد که باید به زوج‌ها آموزش داده شوند تا ورود عضو جدید به خانواده موجب سردی روابط طرفین و دور شدن احساسی و هیجانی آن‌ها از یکدیگر نشود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫67 از 5)

۹۵/۰۳/۲۲ 323 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟