بیماری‌های انگلی دوران بارداری و ضرورت آموزش بهداشت

۱-۱۱۰٫jpg

نتایج یک مطالعه بر آموزش بهداشت برای حذف عوامل خطر بیماری توکسوپلاسموز به ویژه طی دوران بارداری تأکید دارد.
دکتر نسرین فولادی، استادیار گروه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، مطالعه‌ای را با هدف «سرواپیدمیولوژی توکسوپلاسموز در زنان مراجعه کننده به مرکز بهداشت بر اساس آزمایشات قبل از ازدواج» انجام داده است.
توکسوپلاسما از بیماری‌های مهم انگلی مشترک انسان و دام است. عفونت با توکسوپلاسما گوندی، در صورت انتقال انگل به جنین یا فعال شدن مجدد آن در افرادی با سیستم ایمنی سرکوب شده، علائم بالینی شدیدی ایجاد می‌کند.
در این مطالعه، ۲۷۲ نمونه خون از زنان در شرف ازدواج مراجعه کننده به مرکز بهداشت اردبیل جمع‌آوری شد. نمونه‌ها به منظور تعیین سطح آنتی بادی‌های IgM و IgG ضد توکسوپلاسما با روش الیزا تحت بررسی و آزمون قرار گرفتند.
یافته‌ها حاکی از آن بود که ۳/۴۲ درصد افراد مورد مطالعه IgG مثبت و در ۱/۱ درصد افراد IgM و IgG هر دو مثبت بودند. در بین افراد IgG مثبت ۳/۱۱ درصد افراد سابقه سقط در خانواده، ۵/۹۶ درصد سبزیجات خام، ۲/۹۲ مصرف گوشت نیم پز، ۶/۸۹ درصد سابقه عدم استفاده از مواد ضد عفونی کننده در شستشوی سبزی، ۶/۲۹درصد سابقه تماس با دام، ۴/۵۷ درصد تماس با گوشت خام داشتند و ۸/۹۴ درصد از آب لوله‌کشی استفاده می‌کردند.
نتایج این مطالعه نشان داد: ۷/۵۷ درصد از زنان در شرف ازدواج شهر اردبیل از نظر سرولوژی، توکسوپلاسموز منفی بودند، لذا آموزش بهداشت برای حذف عوامل خطر به ویژه طی دوران بارداری ضروری به نظر می‌رسد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)

۹۵/۰۳/۲۳ 318 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟