درمان ناباروری زوج ها، IVF و IUI برای چه کسانی انجام می شود؟

۵-۲۰۶٫jpg

آی.وی.اف چیست؟ در واقع این روش لقاح آزمایشگاهی یا IVF برای درمان ناباروری در زوج هایی استکه خانم مشکل تخمک گذاری دارد، لوله های فالوپش مسدود شده، تعدد اسپرم آقا کم است یا روش های درمان دیگر برای این زوج موثر نبوده است.

برای پیشبرد این روش خانم باید نزدیک شروع چرخه باروری اش دارویی را مصرف کند تا تخمدان هایش تحریک شوند و تعداد بیشتری تخمک را بالغ کنند. (در حالت عادی هر ماه فقط یک تخمک بالغ می شود)

همچنین ممکن است هورمونی مصنوعی هم به خانم داده شود تا تخمک ها را زود تر از موعد آزاد نکند. سپس متخصص معالج مرتب سطح هورمون های خون خانم را اندازه می گیرد و با سونوگرافی تشخیص می دهد که تخمک ها بالغ شده اند یا خیر. بعد از بالغ شدن تخمک ها متخصص بدن را بی حس می کند و با واردن کردن سوزنی از جدار رحم به تخمدان می رسد و تخمک ها را استخراج می کند و در نهایت در محیط آزمایشگاه تخمک ها با اسپرم های همسر ترکیب می شوند.

چند روز بعد از لقاح مصنوعی هر یک از تخمک های بارور شده به صورت توپی از سلول ها درمی آید و جنین نامیده می شود. متخصص ۲ تا ۴ جنین را در رحم قرار می دهد و اگر شرایط رحم مناسب باشد، یکی از جنین ها به دیوار رحم می چسبد و به رشد خود ادامه می دهد. در ۳۰ درصد از بارداری های IVF بیش از یک جنین در رحم رشد می کند. تست بارداری معمولا ۲ هفته بعد از قرار گرفتن جنین ها در رحم انجام می شود. یادتان باشد نمی توان IVF را روشی معجزه آسا دانست و موفقیت باروری با این روش به عواملی همچون سن زوجین و نوع مشکل ناباروری آن ها وابسته است.

به طور متوسط در هر بار انجام IVF که حدود ۶ هفته طول می کشد ۳۵ درصد احتمال باردارشدن و ۲۸درصد احتمال به دنیا آوردن نوزاد وجود دارد.

آی.یو.آی تلقیح مصنوعی یا IUI برای زوجینی انجام می شود که در آن ها خانم به اسپرم همسرش حساسیت نشان می دهد، آقا تعداد اسپرم کمی دارد یا تحرک اسپرم های او مطلوب نیست.

این روش می تواند برای زوجینی که ناباروری ناشناخته ای دارند هم مفید باشد. برای افزایش احتمال باردار شدن با این روش، متخصص معالج قبل از شروع تلقیح مصنوعی دارویی به شما می دهد که قبل از شروع چرخه باروری مصرف کنید تا به کمک آن تعداد تخمک بیشتری در تخمدان تان بالغ شود. سپس متخصص به کمک سونوگرافی شما را تحت نظر قرار می دهد و بهترین زمان برای تلقیح را بررسی می کند. در این فاصله اسپرم های همسر تغلیظ شده و در بهترین زمان ممکن وارد رحم می شوند. بعد از ۲ هفته تست بارداری انجام و مشخص می شود بارداری صورت گرفته یا خیر.

این که باید چندبار این روش را امتحان کرد تا باردار شد به نوع مشکل ناباروری زوجین بستگی دارد اما معمولا زوج ها ۳ تا ۶ بار این روش را تکرار می کنند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)


۹۵/۰۱/۱۲ 687 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟