رژیم غذایی در بارداری، چقدر برنج بخوریم؟

۱-۱۷٫jpg

رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: زنان باردار لاغر روزانه ۱۱ سهم از گروه نان و غلات که معادل ۳۳۰ گرم نان یا ۷۷۰ گرم برنج پخته است، مصرف کنند.

پریسا ترابی در گفت‌و‌گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، افزود: زنان باردار لاغر همزمان با کاهش دریافت انرژی با کاهش دریافت پروتئین نیز مواجه خواهد شد، زیرا پروتئین مصرفی صرف تولید انرژی در آنها می‌شود.

وی گفت: درباره راه‌های افزایش دریافت انرژی می‌توان به افزایش دریافت شیرینی و مواد قندی، استفاده از مربا، عسل، خرما، شیره انگور و شیره خرما همراه با صبحانه اشاره کرد.

رئیس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت افزود: زنان باردار لاغر حداقل ۲ میان وعده که شامل بیسکویت‌ ترجیحاً سبوس دار، کیک، کلوچه، نان و پنیر، نان و سیب زمینی، نان و تخم مرغ، نان و خرما، نان روغنی، نان شیرمال همراه با یک لیوان شیر و انواع میوه در فواصل وعده‌های اصلی غذایی مصرف مقدار بیشتر گروه نان و غلات مثل نان، برنج و ماکارونی نام برد.

ترابی گفت: زنان باردار لاغر می‌توانند روزانه تا ۱۱ سهم از این گروه که معادل ۳۳۰ گرم نان یا ۷۷۰ گرم برنج پخته، استفاده بیشتر از سیب زمینی در انواع غذاها و در میان وعده‌ها، مصرف نان همراه با سایر مواد غذایی مانند برنج در وعده ناهار و شام مصرف کنند.

ترابی اضافه کرد: از راه‌های افزایش دریافت پروتئین، ویتامین‌ها و املاح در وعده غذایی، می‌توان به افزایش دریافت گروه شیر و لبنیات، استفاده از شیر، ماست، پنیر و بستنی به عنوان میان وعده و استفاده از بیسکویت و شیر، نان و ماست، نان و پنیر، شیربرنج و فرنی نام برد که زنان باردار لاغر می‌توانند روزانه تا ۴ سهم از مواد این گروه مصرف کنند.

وی گفت: با افزایش دریافت گروه گوشت، تخم مرغ، حبوبات و مغزها، مصرف انواع خشکبار و مغزها (گردو، پسته و بادام) به عنوان میان وعده، افزایش دریافت گروه میوه‌ها و سبزی‌ها و استفاده بیشتر از میوه‌ها به عنوان میان وعده می‌توان مصرف کرد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۱/۱۶ 721 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟