زنان باردار نباید از واکسن سرخک استفاده کنند

۵-۲۰۳٫jpg

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: تجویز ویتامین A به کودکان در کاهش شدت بیماری سرخک موثر است.

دکتر روح الله زحمتکش در مورد بیماری سرخک گفت: سرخک یک بیماری ویروسی درگیر کننده مجاری تنفسی و پوست است. این بیماری یکی از مسری‌ترین بیماری‌های شناخته شده است که در همه سنین می‌تواند بروز کند ولی در کودکان شایع‌تر است.

وی افزود: سرخک در گذشته بسیار شایع بود ولی اکنون به دلیل واکسیناسیون، شیوع آن کاهش یافته است. خطر مرگ ناشی از سرخک به علت شرایط نامساعد مانند سوء تغذیه و یا عوارض سرخک مانند برنکوپنومونی است.

دکتر زحمتکش در مورد منبع عفونت این بیماری گفت: منبع بیماری خود بیماران مبتلا هستند، سرخک اشکال پنهانی و حامل ندارد و مواد آلوده کننده، ترشحات دستگاه تنفس آلوده کننده است.

وی یادآور شد: سرخک در مرحله پیش از بروز دانه‌ها و هنگام بروز دانه‌ها به شدت آلوده کننده است ولی پس از بروز دانه‌ها شدت آلوده کنندگی آن کمتر می‌شود دوره آلوده کنندگی سرخک از چهار روز قبل تا پنج روز بعد از بروز دانه‌ها است.

وی با اشاره به این که زنان باردار نباید ازواکسن سرخک استفاده کنند، افزود: سرخک عمدتاً یک بیماری دوران کودکی است. کودکان کمتر از شش ماه اگر آنتی بادی مادری داشته باشند از آلودگی مصون هستند.

وی بروز بیماری در هر دو جنس را یکسان دانست و افزود: یک بار ابتلا به سرخک ایمنی دائمی می‌دهد در کودکان دچار سوء تغذیه سرخک به اشکال بسیار شدید بروز می‌کند.

زحمتکش افزود: راه انتقال سرخک عمدتاً توسط ریز قطره‌هاست. راه ورود ویروس دستگاه تنفس و از طریق تماس مستقیم با ترشحات بینی و گلوی فرد بیمار است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: دامنه دوره پنهانی هشت تا ۱۶ روز است و دوره آشکار بیماری به دو صورت پیش از بروز بثورا ت پوستی و مرحله بروز بثورات را می‌توان نام برد.

وی در مورد علایم شایع این بیماری گفت: علایم سرخک معمولاً به صورت تب شدید، خستگی، کاهش اشتها، عطسه و آبریزش بینی، سرفه خشک و خشن، قرمزی چشم و حساسیت به نور، نقاط ریز سفید در دهان و حلق و ضایعات پوستی قرمز رنگ بر روی پیشانی و اطراف گوش است که به تنه گسترش می‌یابند.

زحمتکش در مورد عوارض احتمالی گفت: اسهال، عفونت‌های گوش و سینه پهلو پنومونی (ذات الریه)، آنسفالیت یا مننژیت، گلودرد استرپتوکوکی و مرگ از عوارض احتمالی این بیماری است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، واکسیناسیون و ایمنوگلوبولین را از عوامل پیشگیری ذکر کرد و افزود: در ایران پیشگیری از سرخک توسط واکسن MMR و در پایان ۱۲ ماهگی و دومین مرحله آن در ۱۸ ماهگی صوورت می‌گیرد.

زحمتکش اظهار داشت: افراد با اختلالات سیستم ایمنی (مانند مبتلایان به سرطان خون)، زنان باردار و مصرف کنندگان از داروهای ضعیف کننده ایمنی نباید از واکسن استفاده کنند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)


۹۵/۰۱/۱۶ 363 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟