مکمل آهن بخورید، نوزادتان کم وزن نمی شود

۱-۱۴۴٫jpg

نتایج یک پژوهش نشان داد که وزن گیری مناسب مادران طی دوران بارداری و استفاده از مکمل آهن احتمال تولد نوزادان کم وزن را کاهش می‌دهد.

یک مطالعه مورد شاهدی با هدف تعیین ارتباط وضعیت تغذیه مادر با وزن هنگام تولد نوزاد توسط فریبا کوهدانی، استادیار گروه تغذیه و بیوشیمی دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام شده است.

در این مطالعه وضعیت تغذیه مادر از طریق BMI قبل از بارداری، اضافه وزن مادر طی بارداری و مدت استفاده از قرص آهن و اسید فولیک سنجیده شد. جمعیت مورد مطالعه در این بررسی نوزادانی بودند که مادرانشان جهت دریافت مراقبتهای دوران بارداری به مراکز بهداشتی جنوب تهران مراجعه کرده بودند. گروه مورد شامل ۴۶ نوزاد با وزن هنگام تولد کمتر یا مساوی ۲۵۰۰ گرم و گروه شاهد شامل ۹۲ نوزاد با وزن هنگام تولد بیش از ۲۵۰۰ گرم بود.

داده‌ها با استفاده از اطلاعات موجود در پرونده‌های مراکز بهداشتی درمانی بدست آمد و در صورت نقص پرونده از طریق مصاحبه تلفنی با مادر کامل شد و توسط نرم‌افزار آماری SPSS ۱۳ و با استفاده از آزمون‌های t-test و خی دو و نسبت شانس خام با حدود اطمینان ۹۵درصد مورد ارزیابی قرار گرفتند.

اختلاف معنی داری بین متغیرهای مادری، شغل، سن و رتبه حاملگی، فاصله بین بارداری‌ها و نوع زایمان در گروه‌های مورد مطالعه دیده نشد، ولی از بین متغیرها وضع تغذیه‌ای مادر، اضافه وزن مادر و استفاده از مکمل آهن در دو گروه مورد مطالعه اختلاف معنی داری داشت. همچنین خطر تولد نوزاد کم وزن در مادران دارای اضافه وزن کمتر نسبت به مادران دارای اضافه وزن طبیعی افزایش یافت.

نتایج حاصل از بررسی یافته‌های به دست آمده نشان داد که وزن گیری مناسب مادر طی دوران بارداری و استفاده از مکمل آهن خطر تولد نوزاد کم وزن را کاهش می‌دهد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)


۹۵/۰۱/۱۶ 662 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟