واکسیناسیون در بارداری و همه نکاتی که مادرها لازم دارند

۴-۲۴۸٫jpg

واکسن‌های دوران بارداری را میتوان به ۳ دسته تقسیم کرد.

۱. واکسنهایی که دریافت آنها در دوران بارداری توصیه میشود:

• واکسن دوگانه: در صورتی که یادآور این واکسن در ۱۰ سال گذشته تزریق نشده باشد، باید در هفته ۲۸ بارداری تزریق شود. معمولا سری اولیه این واکسن در دوران کودکی تزریق میشوند. اما اگر این واکسنها در دوران کودکی تزریق نشده باشند، میتوان ۲ دوز به فاصله یک تا ۲ ماه و دوز سوم را به فاصله ۹تا ۱۲ ماه از دوز دوم دریافت کرد.

• واکسن آنفلوآنزا: تمام خانمهایی که در فصل شیوع آنفلوآنزا باردارند، میتوانند این واکسن را دریافت کنند. تزریق این واکسن به سن بارداری ارتباطی ندارد و به صورت عضلانی تزریق میشود.

• واکسن هپاتیت: اگر سری واکسیناسیون هپاتیت قبل از بارداری آغاز شده باشد، میتوان تزریق آن را در دوران بارداری ادامه داد.

اگر همسر خانمی دچار بیماری هپاتیت B باشد، این خانم در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارد و باید قبل و بعد از مواجهه با ویروس، ۳ دوز واکسن عضلانی را در ماههای صفر، یک و ۶ تزریق کند. بعد از مواجهه با ویروس، علاوه بر واکسن هپاتیت B باید پادتنهای اختصاصی ضد هپاتیت B هم دریافت شود.

۲. واکس نهایی که در دوران

واکسن مننگوکوک: درمواقع شیوع بیماری مننژیت میتوان این واکسن را تزریق کرد.

واکسن پنوموکک: این واکسن در بیماران کلیوی، قلبی، ریوی، افراد سیگاری، بیمارانی که به هر دلیلی طحال ندارند و بیمارانی که دچار نقص ایمنی هستند، تزریق میشود.

واکسن هاری: در موارد تماس با حیوانات مشکوک به هاری میتوان این واکسن را تزریق کرد. این واکسن هم باید به همراه پادتنهای اختصاصی ضد هاری تزریق شود.

واکسن هپاتیت A: در صورت شیوع بیماری باید به همراه پادتنهای اختصاصی ضد هپاتیت A تزریق شود.

۳. واکس نهایی که در دوران بارداری نباید دریافت شوند:

واکسن سرخک، سرخجه، اوریون: تزریق این واکسنها در دوران بارداری ممنوع است و بهتر است فرد تا ۳ ماه بعد از تزریق این واکسن باردار نشود.

واکسن آبله مرغان: خانمهایی که در دوران بارداری در معرض ویروس سرخک یا آبله مرغان هستند، باید پادتن اختصاصی ضد سرخک و ضد آبله مرغان را دریافت کنند. این تزریق در مورد آبله مرغان باید حداکثر تا ۹۶ ساعت بعد از تماس و در مورد سرخک تا ۶ روز بعد از تماس انجام شود.

واکسیناسیون در بارداری و همه نکاتی که مادرها لازم دارند

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

مصرف رانیتیدین در حاملگیخوردن خیار در حاملگیحاملگی حین مصرف ال دیآزمایش هورمون حاملگیعکس آزمایش حاملگیلحظه زایمان انسانسن نازایی در زنانبرای باردارشدن چ بایدکردجواب آزمایش های بارداریزایمان زودرسعلایم بارداری یک هفته بعدازلقاحسقط جنین 2ماهعلائم هفته 5 بارداریحاملگی زیبادرمان قند بارداریدرمان سردرد حاملگیخوردن و نخوردن بارداریباردار شدن دختر باکرهدرمان دیابت حاملگیحاملگی یک مردحاملگی ناموفقسقط جنین شیافحاملگی فشار خون پایینآزمایش غربالگری بارداری2 هفته اول حاملگیدرمان سردرد های بارداریسقط جنین مجازاتمرخصی زایمان 9 ماه 93حاملگی و رنگ موحاملگی فیبرومسقط جنین مبتلا به سندروم داونجلوگیری بارداری اورژانسیآزمایش دیابت بارداری چیستبارداری هفته به هفته هفته 1تست بارداری گیاهیبارداری طبیعیضررهای زایمان بدون دردلاپاروسکوپی نازاییسقط جنین تا چند ماهگی گناه نداردعکس باردار شدن زن

نی نی سرچ