سفر در بارداری، قطار بهتر است یا هواپیما؟

۸-۱۳۱٫jpg

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: خانم های باردار برای گذراندن ایام نوروز نکات مهمی را باید در نظر بگیرند.

حشمت الله ازهر با اشاره به توصیه های لازم جهت مسافرت خانم های باردار در ایام نوروز اظهار داشت:مسافرت هوایی از هفته ۲۸ بارداری ممنوع است و سلامت جنین و مادر را به خطر می اندازد. وی افزود:مسافرت با ترن به دلیل فضای بیشتر برای خانم های باردار نسبت به اتوبوس و خودرو از خطر کمتری برخوردار است.

این متخصص زنان و زایمان نشستن خانم های باردار کنار راننده و روی صندلی جلو خودرو را نامناسب دانست و تصریح کرد:خانم های باردار باید روی صندلی عقب بنشینند تا با نگاه داشتن پاها به سمت بالا و بدون کفش از ورم پاهای خود جلوگیری کنند.

ازهر گفت:همچنین در مسافرت‌های طولانی مدت به منظور جلوگیری از ترمبوض وریدی راننده باید هر ۲ساعت یک بار در مسیر توقف داشته باشد تا خانم بادار بتواند دقایقی بایستد و راه برود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران اظهار داشت:جهت جلوگیری از ترمبوض وریدی و منعقد شدن خون در رگ ها به دلیل تغییرات خونی در این ایام به زنان باردار هنگام نشستن توصیه می شود بالش بلندی را زیر پاهای خود قرار دهند.

وی دریافت انرژی بالا در زنان باردار را نادرست دانست و ادامه داد:در ایام نوروز با توجه به فرهنگ ایرانیان و تنوع بالای غذایی زنان باردار باید برنامه غذایی مشخص و سالمی داشته باشند تا دچار اضافه وزن و فشار خون بیش از اندازه نشوند. میزان مصرف نمک در زنان باردار نباید بیشتر از حد مجاز باشد و به این افراد باید آجیل و تنقلات نوروز را با احتیاط مصرف کنند تا با مشکل فشار خون مواجه نشوند.

ازهر تصریح کرد:به خانم ها با وزن ایده ال در طول دوره بارداری توصیه می شود بین ۱۲ تا ۱۴ کیلو گرم اضافه وزن داشته باشند.

این متخصص زنان و زایمان بیان داشت: خانم های چاق در صورت باداری نباید اضافه وزن بالایی داشته باشند و انرژی بالایی را دریافت کنند.

وی افزود:این افراد به جای مصرف آجیل و شیرینی در ایام نوروز می توانند از میوه و سبزی استفاده کنند تا با دریافت ویتامین مورد نیاز زایمان سالمی داشته باشند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫00 از 5)

۹۵/۰۱/۱۴ 408 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟