تغییرات دوران بارداری خجالت ندارد

۴-۲۴۸٫jpg

بارداری هرخانمی دوره ای بسیار حساس، شیرین و در عین حال طاقت فرساست. بی خود که بهشت را زیر پای مادران نمی گذارند. در ۳۷ هفته ای که جنین در بدن مادر در حال رشد است تغییرات گسترده ای در بدن به وجود می آیدکه دسته ای از این تغییرات حس خجالت زدگی و ناراحتی را در خانم ها ایجاد می کنند، ما ۹ مورد مهم را با شما در میان می گذاریم:

دوران بارداری، این تغییرات خجالت ندارد

یبوست دارم
بسیاری از خانمها طی دوران بارداری دچار این مشکل می شوند. به محض این که نطفه در رحم شما شکل میگیرد، هورمونهای دوران بارداری افزایش یافته و گوارش شما را کند میکنند، درنتیجه موادغذایی بیشتر و بهتر جذب شده و برای جنین شما فرستاده میشود. همچنین به مرور زمان، جنین در حال رشد فشار بیشتری به شکمتان میآورد و هضم حتی یک وعده غذایی کوچک هم دشوار خواهد شد.

چاره
افزایش مصرف فیبر به حرکت غذا در روده ها کمک میکند، پس میوه و سبزیجات تازه بیشتری میل کنید. حبوبات، غلات، صبحانه با فیبر زیاد و آب آلو هم تاثیر چشمگیری دارند. تا آنجا هم که میتوانید، آب بنوشید. همچنین از پزشکتان بخواهید برایتان مکمل های فیبری تجویز کند. اگر باز هم احساس ناراحتی دارید، ممکن است پزشک برایتان ملین خفیفی مانند شیر منگنز تجویز کند. مراقب باشید. ملین های محرک و قوی مانند روغن کرچک، Dulcolax و… را استفاده نکنید.

اخیرا خیلی آروغ می زنم!
آروغ زدن و دفع گاز معده برای تمام آدم های دنیا پیش می آید. در دوران بارداری خانم ها، این واکنشهای بدن بیشتر می شوند، پس اینقدر خجالتزده و ناراحت نباشید. با رشد جنین، فضای ناحیه شکم شما تنگتر و روده ها متراکم تر میشوند. بنابراین گوارش تغییراتی پیدا میکند و سبب نفخ میشود. به علاوه ممکن است شما به منظور تامین سلامت خود و جنین، خوراکتان را تغییر دهید. تمام غذاهای خوب برای شما خانم باردار، مانند سیب، گلابی، گل کلم، لوبیا و کلم بروکلی میتوانند دست به دست هم دهند و لوله گوارش شما را پر از گاز کنند. خوراکیهای حجیم از جمله بستنی و اسنکهای چرب هم، میتوانند معده شما را گازدارکنند. خب بالاخره این همه هوا، باید از یک جایی خارج شود دیگر!

چاره
وعده های غذایی سبک، اما با فواصل کم، می توانند تا حدزیادی این مشکل را بر طرف سازند، همچنین می توانید از غذاهای چرب مثل انواع همبرگرها و سرخ کردنیها اجتناب کنید. دور نوشابه های گازدار به خصوص آنهایی که قند مصنوعی دارند (نوشابه های رژیمی) هم خط قرمز محکمی بکشید. سرحال و چابک بعد از صرف شامتان ۲۰ دقیقه پیاده روی کنید(البته با اجازه پزشک محترم تان)؛ این عمل باعث تحریک گوارش و دفع گاز خواهد شد. برای اینکه به خاطر بدهضمی غذا شب ها بدخواب نشوید، توصیه می شود یک بالش اضافه زیرسرتان بگذارید یا پاهایتان را بالاتر از سطح بدن قرار دهید تا از فشاری که بر روده های شما می آید کاسته شود. همچنین می توانید از پزشکتان داروهای ضد نفخ بخواهید.

یک خط تیره زیر شکمم پیدا شده و سر سینه هایم تیره تر شده اند
مقدار بالای استروژن در دوران بارداری، ساخت ملانین، (رنگدانه طبیعی بدن) را افزایش میدهد، در نتیجه سرسینه ها تیره تر شده و یک خط سیاه روی شکم شما ایجاد می شود. ممکن است لکه های تیره ای هم روی صور تتان مشاهده کنید؛ این تغییرات معمولا از ۳ ماهه دوم بارداری شروع میشوند و در خانم های با پوست تیره، بیشتر مشاهده می شوند.

چاره
شما نمی توانید در دوران بارداری از این تغییر رنگ جلوگیری کنید؛ اما مطمئن باشید که اصلا جای نگرانی نیست و چندهفته بعد از وضع حمل تان، تیرگیها شروع به کم رنگ شدن میکنند.

کشاله های رانم ناگهان تیر می کشد
این دردها معمولا از اواسط دوران بارداری، یعنی زمانی که رباط های لگن شما برای وفق یافتن با جنین درحال رشد کش می آیند، شروع می شوند. ممکن است وقتی ناگهان بلند می شوید یا بعد از یک روز که زیاد سر پا ایستاده اید، این دردها را احساس کنید. بعدها که وزن سر جنین به استخوان شرمگاهی فشار آورد هم، این دردها به وجود می آیند.

توجه بیشتر: اگر دردهای شما همراه با انقباض و گرفتگی عضلات و دردهای پایین پشت، فشار لگنی، خو نریزی و افزایش ترشحات واژنی هستند، بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید، زیرا اینها میتوانند از علایم زایمان زودرس باشند.

چاره
ایندفعه که دچار این دردها شدید، بنشینید و پاهایتان را روی یک بالش یا چهارپایه بگذارید تا فشار از لگن شما برداشته شود. اگر درمحل کار این درد به سراغ شما آمد، چنددقیقه بنشینید تا دردتان آرام شود و دیگر تا پایان روز کارهای سنگین انجام ندهید. میتوانید از کمربندهای مخصوص زیر لباستان استفاده کنید یا حرکات ساده کششی از قبیل آوردن زانوها به سمت شکم را انجام دهید. با مشورت پزشکتان مصرف استامینوفن هم مؤثر است؛ اما به هیچوجه سراغ ایبوپروفن و آسپرین نروید زیرا دردوران بارداری بسیار خطرناک اند.

وقتی میخندم، عطسه یا سرفه میکنم، بی اختیار از بدنم ادرار خارج میشود
در دوران بارداری بعضی از هورمونها بر ماهیچه های لگنی شما تاثیر میگذارند و آنها را در حالت استراحت قرار میدهند و این، باعث ترشحات ناخواسته ادرار هنگام خندیدن، عطسه و سرفه خواهد شد. در ۳ ماهه دوم، جنین در حال رشد شروع می کند به فشار آوردن به مثانه شما که درست کنار رحمتان قرار دارد.

توجه بیشتر: اگر ترشحات بیشتر شد یا هنگام خروج احساس درد یا سوزش کردید، سری به پزشکتان بزنید تا اگر در خطر عفونت مجاری ادراری و مثانه قرار دارید، اقدامات لازم را انجام دهد.

دوران بارداری، این تغییرات خجالت ندارد

چاره
شما میتوانید ورزشهای مخصوصی برای تقویت ماهیچه های اطراف مثانه تان انجام دهید یا هر یک یا ۲ ساعت به دستشویی بروید تا مثانه تان پر نشود. استفاده از پوشک هم، سبب جذب ترشحات اتفاقی ادرار میشود.

صورتم مثل دخترهای ۱۴ ساله جوش میزند
برای بعضی خانم ها، بارداری و هورمون های مربوط به آن، مانند ۹ ماه دست و پنجه نرم کردن با PMS (سندرم پیش از قاعدگی) است که شاید در دوران نوجوانی هم تجربه نکرده باشند.

چاره
تحقیقات روی اثرات مضر داروهای ضدآکنه دوران بارداری، مثلا بنزوئیل پراکسید و سالسیلیک اسید، همچنان ادامه دارد. آکوتان هم در دوران بارداری ممنوع است. بهترین کاری که میتوانید بکنید، کنارگذاشتن این داروهای قوی شیمیایی و استفاده از پاک ‌کننده ها و ماسکهای ملایم صورت البته زیرنظر پزشک است. خوشبختانه آکنه های بارداری بعد از زایمان و متعادل شدن مقدار هورمونهای بدن، کاملا از بین خواهند رفت.

میترسم کیسه آبم در مکانی عمومی پاره شود
پاره شدن کیسه آب، علامتی است برای شروع دردهای قبل از زایمان. اما بیشتر خانمها پیش از آنکه کیسه آبشان پاره شود انقباضات قسمت پا یین بدنشان شروع میشود و آنها مطلع میشوند که ماههای انتظار رو به پایان اند و ممکن است کیسه آبشان به زودی پاره شود.

چاره
درست است که کیسه آب شما میتواند در هر زمان و مکانی پاره شود؛ اما فقط ۲۰ درصد زنان پارگی کیسه آب را در مکانی غیر از بیمارستان تجربه می کنند. مثلا وقتی مایع خارج شده سبز یا قهوه ای باشد، نشانه عفونت است، پس نگران نباشید. مایعی که در اثر پارگی پرده های جنینی از بدن خارج میشود، بیرنگ و بی بو است و به راحتی تمیز میشود. تنها کاری که باید بکنید، این است که با پزشک متخصصتان تماس بگیرید و او را در جریان بگذارید ممکن است از شما بخواهد که هرچندساعت یک بار از وضعیتتان، گزارشی به او بدهید. اگر هم خیلی نگرانید که مثلا هنگام خرید در سوپرمارکت کیسه آبتان پاره شود، میتوانید از پوشکهای بزرگی که قدرت جذب بالایی دارند استفاده کنید.

می ترسم وقتی روی تخت زایمان رفتم ناگهان روده ام را خالی کنم
برای اینکه بتوانید بچه را به دنیا بیاورید، باید زور زیادی بزنید، یعنی مجبورید دقیقا همان ماهیچه هایی را که هنگام دستشویی رفتن استفاده میکنید، با قدرت منقبض کنید. گاهی پرستارها بالای سر مادران مدام تکرار میکنند: «زور بزن، انگار تو دستشویی هستی. » و البته ممکن است این اتفاق بیفتد.

چاره
همه مادران هنگام زایمانشان روده شان را خالی نمیکنند؛ اما اگر هم این اتفاق افتاد پرستارها و پزشکان متخصصان زنان و زایمان اهمیتی نمیدهند، آنها باجنبه تر از این حرف ها هستند! در اصل اگر این اتفاق افتاد، معنی اش این است که شما دارید درست پیش میروید و زور میزنید و فشار لازم را ایجاد میکنید. افرادی که دراتاق زایمان برای کمک به شما دور هم جمع شده اند، برای هر پیش آمدی آمادگی دارند و اگر چنین اتفاقی افتاد، بلافاصله همه چیز را تمیز میکنند.

فکر کنم بواسیر دارم
بواسیر، اتساع رگ های خونی ناحیه مقعد است؛ به همین دلیل است که مشاهده لکه های خونی درمدفوع، از معمول ترین نشانه های بواسیر هستند. فشاری که وزن جنین به رگهای پایین راست روده می آورد، بسیاری از خانم های باردار را متحمل دردهای بواسیر

میکند.

توجه بیشتر: اگر در مدفو عتان خون دیدید، حتما موضوع را به پزشکتان بگو یید، زیرا تشخیص به موقع پزشک، میتواند شما را از خطر سرطان کولن حفظ کند.

چاره
در دوران بارداری بیش از هر چیز مراقب باشید دچار یبوست نشوید. تا آنجا که ممکن است، آب و غذاهای فیبردار مانند میوه، سبزی و غلات سبو سدار میل کنید. در صورت مواجهه با این مشکل، محل تورم را تمیز و خشک نگه دارید و بعد از حمام، ناحیه مقعد را با سشوارخشک کنید و پس از اجابت مزاج از دستمالهای توالت مرطوب و بهداشتی استفاده کنید. اگر بعد از چند روز بهبود نیافتید، پزشک برایتان پمادهای ضدعفونی کننده تجویز میکند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 2٫67 از 5)

۹۵/۰۱/۱۵ 429 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟