آموزشهای دوران بارداری و کاهش ترس از زایمان

۱-۱۱۰٫jpg

آموزش مطالب تئوری و تکنیک‌های عملی در دوران بارداری به مادران، موجب افزایش اعتماد به نفس و کاهش ترس و اضطراب آنها از درد زایمان می‌شود.

سهیلا احمدیان، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز، پژوهشی را با هدف بررسی تاثیر آموزش‌های دوران بارداری بر میزان اضطراب و درد زایمان انجام داده است.

این مطالعه از نوع نیمه تجربی بوده که در آن ۷۰ نفر از مادران به عنوان گروه آزمایش و به طور تصادفی در هفته‌های ۲۰- ۱۶ بارداری انتخاب شده و در ۱۲-۱۰ جلسه، آموزش‌های نظری و عملی زایمان ایمن (نهضت مادری ایمن) را دریافت کردند. ۷۰ نفر دیگر نیز پس از همتاسازی با گروه آزمایش بعنوان گروه کنترل انتخاب شدند. هر دو گروه به هنگام زایمان و در تمام مراحل مورد ارزیابی قرار گرفتند.

یافته‌ها نشان داد که آموزش‌های دوران بارداری تاثیر معنی‌داری بر میزان اضطراب، میزان درد و مدت دردهای زایمانی دارند، به طوری که مادران آموزش دیده در مقایسه با گروه کنترل، درد و اضطراب کمتری را تجربه می‌کنند.

بر اساس این نتایج، آموزش مطالب تئوری و تکنیک‌های عملی به مادران موجب افزایش اعتماد به نفس و کاهش ترس و اضطراب آنها شده و محیط آرام و حمایت کننده‌ای را در کل دوران بارداری و زایمان ایجاد می‌کند.

با توجه به تحقیقات انجام شده، اضطراب مهمترین عامل در میزان درد و سازگاری مادران با درد است، بنابراین کاهش آن موجب افزایش همکاری و سازگاری مادران شده و سبب کاهش درد و دوره زایمان کوتاهتر در افراد آموزش دیده می‌شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 2٫00 از 5)


۹۵/۰۱/۱۵ 473 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟