تعارض در کودکان، فاصله سنی مهم است

۹-۲۴۸٫jpg

کارشناس اداره روان وزارت بهداشت با اعلام اینکه فاصله سنی ایده‌آل بین فرزندان ۵ تا ۶ سال است، اظهارداشت: تعارض در کودکانی که ۱ تا ۳ سال فاصله سنی دارند بیشتر است.

دکتر معصومه افسری گفت: هرچه فاصله سنی بیشتر باشد تعارضات کمتر است زیرا فرزند بزرگتر متکی به خود شده و در خارج از خانه بیشتر فعالیت کرده و با همسالان خود راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند او معمولاً احساس الفت و درک بیشتری نسبت به فرزند کوچکتر دارد و نسبت به او احساس مسئولیت می‌کند.
وی ادامه داد: کودکان کوچکتر چون از پختگی لازم برخوردار نیستند و کم تحمل، کم ظرفیت و خود محور هستند، بیشتر دچار تعارض می‌شوند و این تعارض در کودکانی که ۱ تا ۳ سال فاصله سنی دارند بیشتر است.

افسری با اشاره به اینکه در فرزندانی که فاصله سنی آنها خیلی زیاد است رقابت کمتر خواهد بود افزود: فرزند اول بحران ورود به مهدکودک یا مدرسه را پشت سر گذاشته و پس از ورود به مدرسه بیشتر تمرکزش بر انجام تکالیف درسی، معلمان و دوستان مدرسه‌ای است.

به گفته وی، فرزند اول در مدرسه با همسالان خود ارتباط برقرار می‌کند، دوست می‌شود یا با آنها رقابت می‌کند و تمرکز کمتری برای رقابت با خواهر و برادر خود دارد.

افسری با تاکید بر اینکه جنسیت بر رقابت فرزندان تأثیرگذار است، تصریح کرد: پسرها به دخترها حسادت می‌کنند چون معمولا پدر به دختر خود بیشتر توجه و محبت دارد و دخترها به پسرها حسادت می‌کنند چون در فعالیتهای مردانه مشارکت داده نمی‌شوند همچنین رقابت در کودکان هم جنس بیشتر دیده می‌شود زیرا آنها وسایل مشترک، بازیهای مشترک و دوستان مشترک دارند.

کارشناس اداره روان وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: از آنجا که ترتیب تولد یکی از عوامل مهم و موثر در شکل‌گیری شخصیت فرزندان، هوش آنها، تعیین آینده شغلی و تحصیلی آنها و ایجاد تعارض و رقابت در فرزندان است، والدین باید نسبت به خصوصیات مرتبط با ترتیب تولد آگاهی داشته باشند و با فرزندان مطابق با این خصوصیات رفتار کنند تا بتوانند با رقابت فرزندان بهتر مقابله کنند و روش‌های مؤثری را در برقراری ارتباط با فرزندان و تربیت آنها به کار گیرند.

تعارض در کودکان، فاصله سنی مهم است

به اشتراک بگذارید:  

۹۵/۰۱/۱۵ 253 بازدید مقالات بارداریشما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

باربی باردار بازیتغذیه در هفته 8 بارداریهفته 31 بارداری پارسه گردبارداری و مصرف متفورمینآزمایش غربالگری بارداریقرص ضدحاملگی برای ریزش موهفته چهاردهم بارداری دو قلودرمان عدم حاملگیبارداری ناموفقسقط جنین چهار ماههبهترین کاندومبارداری و پرواز با هواپیماسازمان ناباروری رویانحاملگی فرزند دومراههای سقط جنین 3ماههزایمان بیمارستان ضیائیانآزمایش دیابت حاملگیکلینیک ناباروری نوین مشهدمصرف دارو هنگام حاملگیهفته ی 4 حاملگیدرمان گیاهی لک صورت بارداریحاملگی حجامتتست بارداری در هفته اولخوردن فلفل حاملگیروشهای حاملگی دوقلوهفته 11 بارداری غربالگریقرص ضد حاملگی سرطانبارداری دوم نی نی سایتزایمان گاوتست بارداری قبل از قاعدگیدرمان ضعف بارداریحاملگی حالت تهوعدرمان سرماخوردگی در حاملگیسقط جنین بدون ضربان قلبچه موقع آزمایش بارداری بدهیمهفته 18 بارداریطول هفته حاملگیاستفاده از قرص ضد بارداری برای رشد گیاهبه خوردن در حاملگیبیمه طلایی ناباروری

نی نی سرچ