تعارض در کودکان، فاصله سنی مهم است

۹-۲۴۸٫jpg

کارشناس اداره روان وزارت بهداشت با اعلام اینکه فاصله سنی ایده‌آل بین فرزندان ۵ تا ۶ سال است، اظهارداشت: تعارض در کودکانی که ۱ تا ۳ سال فاصله سنی دارند بیشتر است.

دکتر معصومه افسری گفت: هرچه فاصله سنی بیشتر باشد تعارضات کمتر است زیرا فرزند بزرگتر متکی به خود شده و در خارج از خانه بیشتر فعالیت کرده و با همسالان خود راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند او معمولاً احساس الفت و درک بیشتری نسبت به فرزند کوچکتر دارد و نسبت به او احساس مسئولیت می‌کند.
وی ادامه داد: کودکان کوچکتر چون از پختگی لازم برخوردار نیستند و کم تحمل، کم ظرفیت و خود محور هستند، بیشتر دچار تعارض می‌شوند و این تعارض در کودکانی که ۱ تا ۳ سال فاصله سنی دارند بیشتر است.

افسری با اشاره به اینکه در فرزندانی که فاصله سنی آنها خیلی زیاد است رقابت کمتر خواهد بود افزود: فرزند اول بحران ورود به مهدکودک یا مدرسه را پشت سر گذاشته و پس از ورود به مدرسه بیشتر تمرکزش بر انجام تکالیف درسی، معلمان و دوستان مدرسه‌ای است.

به گفته وی، فرزند اول در مدرسه با همسالان خود ارتباط برقرار می‌کند، دوست می‌شود یا با آنها رقابت می‌کند و تمرکز کمتری برای رقابت با خواهر و برادر خود دارد.

افسری با تاکید بر اینکه جنسیت بر رقابت فرزندان تأثیرگذار است، تصریح کرد: پسرها به دخترها حسادت می‌کنند چون معمولا پدر به دختر خود بیشتر توجه و محبت دارد و دخترها به پسرها حسادت می‌کنند چون در فعالیتهای مردانه مشارکت داده نمی‌شوند همچنین رقابت در کودکان هم جنس بیشتر دیده می‌شود زیرا آنها وسایل مشترک، بازیهای مشترک و دوستان مشترک دارند.

کارشناس اداره روان وزارت بهداشت در پایان خاطرنشان کرد: از آنجا که ترتیب تولد یکی از عوامل مهم و موثر در شکل‌گیری شخصیت فرزندان، هوش آنها، تعیین آینده شغلی و تحصیلی آنها و ایجاد تعارض و رقابت در فرزندان است، والدین باید نسبت به خصوصیات مرتبط با ترتیب تولد آگاهی داشته باشند و با فرزندان مطابق با این خصوصیات رفتار کنند تا بتوانند با رقابت فرزندان بهتر مقابله کنند و روش‌های مؤثری را در برقراری ارتباط با فرزندان و تربیت آنها به کار گیرند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 4٫33 از 5)

۹۵/۰۱/۱۵ 421 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟