زنان باردار چاق و آماری که حکایت از کاهش می کند

۳-۲۴۸٫jpg

رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با اشاره به اجرای برنامه بهبود تغذیه مادران باردار و شیرده در کشور، گفت: اجرای این برنامه در کاهش شمار زنان باردار دارای افزایش وزن نامطلوب در دوران بارداری بسیار موثر است.

دکتر ابوالقاسم جزایری به برنامه بهبود تغذیه مادران باردار و شیرده در کشور اشاره کرد و گفت: بر اساس این برنامه سلامت تغذیه‌ای مادران باردار و شیرده در برنامه مراقبت‌های ادغام یافته مادری ارتقا می‌یابد.

وی تاکید کرد: در دوران بارداری، پیروی از یک برنامه غذایی مناسب برای حفظ سلامت و پیشگیری از تخلیه ذخایر بدن از ریزمغذی‌ها ضروری است. جنین رشد بسیار سریعی دارد و وزن او از یک گرم در هشت هفتگی به حدود سه هزار و ۲۰۰ گرم در هفته چهلم می‌رسد. از هفته سوم جنینی نیز در هر دقیقه ۲۵۰ هزار سلول مغزی تکثیر می‌یابد. جنین برای تکثیر سریع سلول‌های خود نیاز ویژه‌ای به انواع مواد مغذی دارد که باید از طریق تغذیه مناسب مادر تامین شود.

جزایری ادامه داد: از طرف دیگر سوء تغذیه، از مشکلاتی است که اثرات عمیقی بر سلامت دوران بارداری می‌گذارد و سلامت مادر و جنین را حتی طی سال‌های پس از زایمان تحت تاثیر قرار می‌دهد. بنابراین آموزش تغذیه مناسب به مادران برای پیشگیری از سوء تغذیه، کاهش عوارض بارداری و مرگ و میر ناشی از آن ضروری است.

وی وزن مناسب قبل از بارداری و افزایش مناسب وزن در طول بارداری را دو راهکار موثر برای حفظ سلامت مادر و کودک و پیشگیری از تولد نوزاد کم وزن عنوان کرد و گفت: ارتقای سلامت تغذیه‌ای مادران باردار و شیرده در برنامه مراقبت‌های ادغام یافته مادری هدف کلی اجرای این برنامه است.

به گفته رییس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، با اجرای این برنامه آگاهی‌های تغذیه‌ای کارکنان بهداشتی درمانی در زمینه تغذیه قبل و پس از بارداری و هنگام شیردهی و آگاهی‌های تغذیه‌ای کارشناسان تغذیه در زمینه رژیم غذایی بیماری‌های غیرواگیر( دیابت، قلب وعروق و..) در دوران بارداری افزایش می‌یابد. همچنین با اجرای این برنامه آگاهی‌های زنان باردار در زمینه تغذیه صحیح در دروان بارداری و شیردهی افزایش یافته و به دنبال آن درصد زنان باردار با افزایش وزن نامطلوب در دوران بارداری کاهش می‌یابد.

وی در پایان تاکید کرد: برای اجرای موفق این برنامه هماهنگی و جلب همکاری‌های درون بخشی و بین بخشی، آموزش کارکنان بهداشتی و مادران و پایش و ارزشیابی مستمر برنامه لازم است.

زنان باردار چاق و آماری که حکایت از کاهش می کند

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

حاملگی ذرتخوردن هویج بارداریدرمان قطعی لک بارداریبارداری هفته به هفته سه قلودرمان پلاکت پایین حاملگیدرمان گیاهی بارداری خارج از رحمهفته بارداری 14در حاملگی چه بخوریمهفته پانزده بارداریگن حاملگی مادبارداری 4 قلوکاندوم حجیم کنندهبارداری هفته به هفته با فیلمزایمان حیوانات یوتیوبحاملگی هفته به هفته عکسزایمان پشت سر همبخیه ی زایمان طبیعیراه درمان بارداری خارج از رحمازمایش ژنتیک حاملگیایا ناباروری مردان درمان داردزایمان حشراتتست بارداری پروژسترونمادران باردارفیلم زایمان غیر طبیعیراههای درمان هماتوم بارداریدرمان مشکلات حاملگیدرمان رفلاکس حاملگیدوچرخه ثابت بارداریسن ناباروری در زناناحتمال ناباروری واریکوسلهزینه آزمایش خون بارداری 93بهترین درمان تهوع بارداریزایمان جنین دخترهفته هشتم بارداری ضربان قلبخوردن انگور در بارداریتست بارداری به روش طب سنتیدانلود فایل بارداری هفته به هفتهقند بارداری نرمالهفته هجدهم باردارییوگای بارداری در اصفهان

نی نی سرچ