بارداری در میان سالی و نکاتی که هر زنی باید بداند

۸-۲۴۸٫jpg

بهترین سن برای بچه دار شدن تا پیش از ۳۰ سالگی است اما اگر در میانسالی میخواهید مادر شوید باید بدانید که…

اگر در میانسالی می‌خواهید مادر شوید، باید بدانید که…

گاهی پیش می آید که خانمها پس از ۴۰ سالگی تصمیم میگیرند باردار شوند. بارداری در سن بالا همیشه خطرناک نیست و به موضوعاتی از جمله اینکه قبلا بچه دار شده اند یا خیر یا اینکه در چه محیطی زندگی میکنند بستگی دارد. اکثر بارداری های دیرهنگام اگر تحت نظر دائم پزشک باشند کاملا طبیعی به اتمام خواهند رسید، البته بهتر است برخی نکات را هم مد نظر بگیریم و تا ممکن است قبل از ۴۰ سالگی باردار شویم.

آزمایش آمنیوسنتز

انجام این آزمایش به دلیل آنکه احتمال سقط جنین را افزایش می داد، تقریبا دیگر تجویز نمیشود. برای تشخیص تریزومی ۲۱ در جنین امروزه ۲ آزمایش دیگر وجود دارد.

اندازه گیری قطر گردن جنین در اولین اکوگرافی اندازه گیری نشانگان سر یک در سه ماهه دوم بارداری در صورت لزوم پزشک می تواند آزمایش آمنیوسنتز هم تجویز کند!

در سه ماهه نخست احتمال سقط جنین بسیار زیاد است و به بیش از ۲۰ درصد پس از ۴۰ سالگی می رسد.

در صورتی که خانمی پس از ۴۰ سالگی باردار شده باشد پزشک آزمایش هایی را برای تشخیص مشکلات کروموزومی جنین در سه ماهه نخست تجویز میکند.

از جمله مشکلات شایعی که در خانم های باردار بالای ۴۰ سال دیده میشود دیابت بارداری است. این مشکل به ویژه در خانم های چاق بیشتر است. در این خانم ها انسولین هورمونی که به قند کمک میکند درون سلول ها نفوذ کند، به طور طبیعی قادر به فعالیت نیست، در نتیجه قند وارد خون شده و سبب میشود جنین بیش از حد بزرگ شود. وقتی متخصص زنان، دیابت یک خانم باردار را تشخیص میدهد با انتخاب یک رژیم غذایی صحیح آن را برطرف خواهد کرد.

در خانم های ۴۰ ساله پرفشاری خون ۲ تا ۳ برابر دیگر زنان است. در اثر وجود پرفشاری که با وجود پروتئینی به نام آلبومین در ادرار تشخیص داده می شود، رشد جنین کم شده و احتمال زایمان زودهنگام افزایش مییابد.

اختلالاتی که در روند تخمک گذاری پس از ۴۰ سالگی پیش می آید،احتمال نابارور شدن زنان را بالا می برد. به عبارت دیگر از این سن به بعد تخمک گذاری یا انجام نمی شود یا خیلی بد انجام می شود.

شاید در ۴۰ سالگی شما هنوز زیبا و جوان به نظر برسید اما تخمدانها ۴۰ سالشان است. از ۲۵ سالگی به بعد قدرت باروری تخمک به ۲۵ درصد، در ۳۰ سالگی به ۱۲ درصد و در ۴۰ سالگی به ۶ درصد می رسد!

نکته آخر اینکه احتمال آنکه یک زن باردار بالای ۴۰ سال مجبور به سزارین شود ۲ برابر بیشتر از زنان باردار زیر این سن است زیرا در اکثر موارد به دلیل دیابت بارداری، گذر جنین از راه طبیعی سخت شده یا گاهی به دلیل پرفشاری، خون جنین ضعیفتر و کوچکتر از آن است که خود بخواهد متولد شود.

بعد از زایمان نیز احتمال خون ریزی شدید به دلیل جمع شدن سخت تر فیبرهای رحمی در زنان بالای ۴۰ سال بیشتر است. اگر شما به ۴۰ سالگی رسیده اید و میخواهید بچه دار شوید پیش از هر کاری ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید و تصمیم تان را با او در میان بگذارید تا ابتدا احتمال وجود دیابت یا پرفشاری خون را در شما چک کند و راه حلی پیشنهاد دهد.

بارداری در میان سالی و نکاتی که هر زنی باید بداند

به اشتراک بگذارید:  
لباس بارداری طرح نی نی

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

زایمان و بارداریداروی ضد نازاییزایمان خانمهابارداری هفته سی و هفتممصرف ژلوفن حاملگیرشد ابرو با قرص ضد حاملگیآزمایش قند حاملگی ناشتاتست بارداری قبل از پریودقرص ضدحاملگی برای ریزش مومصرف اسید فولیک قبل بارداریکاندوم عفونتهفته بارداری 30هفته 34 بارداری ماه چندم استبارداری حین شیردهیبارداری جدول چینیحاملگی یبوست شدیدحاملگی تیروئیدزایمان زودرسشرایط حاملگیزایمان زنباردار ن ن سا توضعیت جنین هفته به هفته حاملگیبارداری هفته به هفته همراه عکسحاملگی زنان چاقجنین سقط شده یک ماههخوردن جگردراوایل بارداریزایمان بیمارستان بهمنبارداری پس از سقط جنینهفته 37 بارداری و زایمان طبیعیبارداری هفته به فهتهباردار کردن دخترزایمان بیمارستان میلادخوردن کندر درماه چندم حاملگیآزمایش قند خون در بارداریمرکز ناباروری نوید تهرانبارداری هفته به هفته تغذیههفته هفتم بارداری و لکه بینیبارداری کیستبیمارستان ناباروری ابن سینادانلود فیلم زایمان طبیعی

نی نی سرچ