بارداری بعد از ۴۵ سالگی، پرفشاری خون در کمین مادر میانسال

۱-۲۴۸٫jpg

زنانی که بعد از سن ۴۵ سالگی تصمیم به فرزنددار شدن می‌گیرند، خود و فرزندشان را در معرض خطر قرار می‌دهند.
تحقیقات نشان می‌دهد این زنان با احتمال ۳ برابر بیش‌تر نسبت به همتایان جوان‌تر خود ممکن است در طول دوران بارداری به دیابت و فشار خون بالا دچار شوند. هم‌چنین احتمال تولد زودرس و مشکلات زایمان نیز در این زنان بیش‌تر از زنان جوان‌تر است.

دکتر ماکسی‌میلیان فرانز از دانشگاه وین در این باره گفت: با افزایش سن سطح سلامت انسان‌ها کاهش پیدا می‌کند که این عامل در بارداری باعث بروز خطرات بیش‌تر می‌شود.

امروزه زنان زمان فرزند دار شدن خود را به تاخیر می‌اندازند و به همین دلیل محققان سرگرم مطالعاتی هستند تا خطرات بارداری در سنین بالا را بررسی کنند.

در برخی مطالعات دانشمندان متوجه شدند خطرات بارداری در سنین بالا بیش‌تر است، اما در برخی دیگر تفاوت‌های چندانی از این لحاظ بین زنان سن بالا و جوان‌ترها مشاهده نشده است. اما با این حال بیش‌تر این تحقیقات روی زنان بالای ۳۵ سال انجام شده بود و زنان بالای ۴۰ سال چندان مورد توجه نبودند.

در آخرین تحقیقات، مطالعاتی روی ۸۰ هزار زن در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ انجام شد که تعداد بسیار کمی از آن‌ها بالای ۴۵ سال سن داشتند. در این مطالعات مشخص شد نزدیک به ۱۷ درصد از زنان بالای ۴۵ سال در دوران بارداری خود به دیابت مبتلا شدند و ۶ درصد نیز به فشار خون بالا دچار شدند.

بارداری در سنین بالا خطر تولد زودرس را نیز افزایش می‌داد به طوری که ۲۰ درصد از زنانی که در این تحقیقات شرکت داشتند این مشکل را تجربه کردند.

هم‌چنین احتمال تب و خونریزی شدید نیز در میان این زنان بیش‌تر از دیگران بود. این زنان هم‌چنین زمان بیش‌تری باید بعد از تولد فرزندشان در بیمارستان بستری می‌شدند و نوزاد آن‌ها نیز بیش‌تر به مراقبت‌های ویژه نیاز پیدا می‌کرد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)


۹۵/۰۱/۱۴ 401 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟