رژیم غذایی در شیردهی، پس از زایمان به تغذیه خود برسید

۸-۱۸۰٫jpg

خانمها بعد از پشت سر گذاشتن زایمان، لازم است نیاز بدن شان را بازسازی کنند. به عبارتی در دوران شیردهی خانم هم باید نیازهای روزانه تغذیه ای خود را تامین کند هم غذای کافی مصرف کرده تا شیر کافی تولید کند.

خانمها در دوران شیردهی حدود ۶۰۰ ، ۷۰۰ تا ۸۰۰ سی سی شیر در روز تولید میکنند و به طور متوسط حداقل ۵۰۰ کالری بیش از حد مورد نیاز خود باید مصرف کرده تا بتوانند هم نیاز روزانه خود را برطرف کنند هم شیر کافی تولید کنند.

غیر از انرژی منابع ویتامین B۱۲ ،A ، آهن، ید و البته کلسیم و ویتامین D جزو مواد مغذی بسیار مهمی هستند که خانم باردار باید مصرف کند تا نیازهای روزانه اش برطرف شود. خانم شیرده خیلی زیاد تشنه می شود پس به مصرف آب و مایعات نیز نیاز شدیدی دارد.

به طور کلی غذای خانم شیرده در درجه اول باید پروتئین حیوانی با کیفیت بالا داشته باشد تا ویتامین B۱۲ و آهن به اندازه به بدن خانم شیرده برسد.

میوه و سبزی باید در برنامه غذایی گنجانده شود تا ویتامین های مورد نیاز بدن خانم شیرده تامین شود. ویتامین C باید به اندازه به بدن برسد تا آهن به خوبی جذب شود. لازم است که خانم شیرده به اندازه کافی نیز لبنیات مصرف کند تا کلسیم بدن تامین شود و از آفتاب کافی هم بهره ببرد تا بدن دچار کمبود ویتامین D نشود.

برای تامین این مسائل غیر از تنوع غذایی، گاهی لازم است خانم شیرده بیش از ۳ وعده غذا بخورد و تقریبا با افزودن ۲ میان وعده، ۵وعده غذا بخورد تا نیازهایش رفع شود. همراه با برنامه غذایی باید ویتامین های دوره بارداری نیز در دوره شیردهی مصرف شود.

غیر از غذاخوردن، پرهیزهای یک خانم شیرده هم بسیار مهم است. مانند دوره بارداری خانم شیرده باید از استعمال دخانیات یا مصرف هر ماده غذایی الکل دار یا کافئین دار اجتناب کند. غذاهای نفخ دار نیز باید در حداقل میزان مصرف شوند.

برخی از غذاهای نفخ دار مانند حبوبات را می توان از شب قبل خیساند و آب آن را دور ریخت تا میزان نفخ کمتر شود. در صورتی که خانم شیردهی غذاهای نفاخ یا بدبو مصرف کند، این حالت بلافاصله به شیر منتقل می شود و ممکن است شکم شیرخوار هم نفخ کند یا به تغییر بوی شیر عکس العمل نشان داده و تمایلش به خوردن شیر کمتر شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 2٫50 از 5)


۹۵/۰۱/۱۴ 397 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟