افزایش سزارین، نسل آینده را بیمار می کند

۵-۲۲۶٫jpg

رئیس انجمن علمی مامایی ایران گفت: به علل مختلف از جمله عملکرد متخصصان زنان، میزان سزارین در کشور افزایش بیش از حد دارد و به همین علت شیوع دیابت ۲۰ درصد و شیوع آ‌سم ۵۰ درصد در کودکان بیشتر شده است و با این روند نسل آینده بیماری خواهیم داشت.

با افزایش سزارین در آینده نسل بیماری خواهیم داشت

ناهید خداکرمی در دومین کنگره بین‌المللی و چهارمین کنگره ملی بارداری ایمن اظهار داشت: ما نباید به خاطر خودخواهی‌های خودمان فرزندان را به هر دلیل زودتر از موعد از زندگی جنینی محروم کنیم چرا که آمار دیابت و آسم در کودکانی که از طریق سزارین به دنیا می‌آیند ۲۰ تا ۵۰ درصد بیشتر گزارش شده است.

وی گفت: سلامت مادر و نوزاد همواره از اولویت‌های ملی و منطقه‌ای است چرا که بهبود شاخص‌ها در زمینه مادر و نوزاد نشان دهنده سیمای کلی سلامت هر کشوری است.

وی با اشاره به تعداد مقالات دریافتی در این کنگره گفت: این کنگره با استقبال بسیار خوبی از سوی محققان کشور روبه‌رو شد و حدود ۳۵۰ مقاله داخلی و ۱۸ مقاله خارجی به دبیرخانه این کنگره ارسال شد.

خداکرمی تصریح کرد: هم بر مبنای مستندات علمی و هم اصول اخلاقی همه ما باید تلاش کنیم تا حق جنین برای زندگی داخل رحم ضایع نشود.

وی ادامه داد: به خاطر عملکرد برخی از متخصصان زنان و زایمان یا ماماها امروزه در کودکانی که به طریق سزارین به دنیا می‌آیند دیابت ۲۰ درصد و آسم ۵۰ درصد در کودکان سزارینی بیشتر گزارش شده است و این گونه که ما پیش می‌رویم در آینده با نسلی بیمار مواجه خواهیم بود از محققان می‌خواهیم در این زمینه تلاش کنند.

وی اذعان داشت: این درست نیست برای اینکه بخواهیم روز تولد فرزندمان با روز تولد همسرمان یکی باشد جنین را از زندگی داخل رحمی محروم کرده و او را زودتر به دنیا بیاوریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به برگزاری دو کارگاه در زمینه مادران HIV مثبت خبر داد و گفت: از آنجا که باید در اهداف هزاره به کاهش مرگ و میر مادران دست یابیم میزان ابتلا به ویروس ایدز در جنین متولد شده از مادر HIV مثبت را باید به صفر برسانیم و امیدواریم با برگزاری کارگاه‌ها و آموزش‌های لازم این امر محقق شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)

۹۵/۰۱/۱۴ 373 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟