گسترش بیمارستان‌ های دوستدار مادر و کاهش آمار سزارین

۱-۲۰۴٫jpg

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده برای ترویج زایمان طبیعی و کاهش زایمان سزارین در کشور، گفت: گسترش بیمارستان‌های دوستدار مادر، ترویج زایمان به روش طبیعی را به دنبال خواهد داشت.

دکتر محمداسماعیل مطلق گفت: وزارت بهداشت برای ترویج زایمان طبیعی دو اقدام اساسی را در دستور کار دارد. تشویق بیمارستان‌ها برای تبدیل شدن به بیمارستان‌های دوستدار مادر به دنبال رعایت ۱۰ آیتم مربوطه از جمله اقداماتی است که ترویج زایمان طبیعی را به دنبال خواهد داشت.

وی با این که برنامه بیمارستان‌های دوستدار مادر اکنون در هشت بیمارستان کشور برگزار می‌شود و بیمارستان‌های مربوطه لوح دوستدار مادر را دریافت کرده‌اند، گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه حدود ۷۰۰ بیمارستان دولتی و خصوصی در سطح کشور باید دوستدار مادر شده و لوح دوستدار مادر دریافت کنند. این برنامه، تشویق زایمان فیزیولوژیک و کم درد و کاهش زایمان سزارین را به دنبال خواهد داشت.

دکتر مطلق ادامه داد: از طرف دیگر تاکنون تنها بر روی ثبت مرگ مادر در کشور اقدامات در حال انجام بود و به این ترتیب با بررسی پرونده‌های مرگ مادری، علت‌های مرگ مشخص می‌شد و اقدامات لازم برای کاهش این عوامل به کار گرفته می‌شد.

وی افزود: اما از امسال برنامه‌ریزی‌ها آغاز شده تا بررسی‌های لازم برای بیماری‌هایی که یک مادر از زمان بارداری به آن مبتلا می‌شود و به علت آن بیماری تا نزدیک مرگ پیش می‌رود، انجام شود که در هشت استان، کرمان، سیستان بلوچستان، فارس، لرستان، اصفهان و … در حال پیاده شدن است و با اجرای این برنامه کاهش مرگ و میر و بیماری در مادران باردار را خواهیم داشت.

دکتر مطلق گفت: بیماری‌هایی نظیر صرع، افسردگی، دیابت و فشار خون بالا از جمله بیماری‌هایی هستند که ممکن است مادر در زمان بارداری به آن مبتلا ‌شود و تا حد مرگ پیش رود و پس از زایمان نیز دچار این بیماری‌ها باشد. برای این بیماری‌ها استراتژی‌های لازم در حال طراحی است.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۱/۱۴ 380 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟