سفر در بارداری و نکات درگوشی برای مادرها

۱-۲۴۸٫jpg

درست است که باردارید، اما ممکن است دوست داشته باشید در تعطیلات عید به سفر خارج از کشور بروید. سئوال این‌جاست که آیا چنین سفری، خطری برای شما و کودکتان ندارد؟ حقیقت این است که بیش‌تر خانم‌های بارداری که بارداری‌ سالمی دارند، می‌توانند به سفر بروند، اما سفر خارج از کشور کمی پیچیده‌تر است و نیاز به تمهیدهای بیش‌تری در مقایسه با سفرهای داخلی دارد. ما چهار نکته مهم را که مادران باردار در سفرهای خارج از کشور باید به آن توجه کنند، برای شما مطرح می‌کنیم.

درباره جایی که می‌خواهید به آن سفر کنید، تحقیق کنید

آدم‌ها و حیوان‌ها در کشورهای مختلف دنیا، بیماری‌هایی را منتقل می‌کنند که ممکن است برای سیستم ایمنی بدن ما ناشناخته باشند. به خاطر وجود چنین تفاوت‌هایی، نیاز است کسانی‌که می‌خواهند به بعضی از کشورها سفر کنند، واکسینه شوند تا از سرایت بیماری‌های خاص آن کشور به آن‌ها جلوگیری شود. کاری که شما باید انجام دهید این است که تحقیق کنید که برای سفر به کشور مورد نظرتان باید واکسن چه بیماری‌هایی را تزریق کنید. وب‌سایت‌هایی وجود دارد که این تحقیق را برای شما آسان می‌کند. می‌توانید سری به وب‌سایت وزارت بهداشت بزنید یا این‌که با پزشکتان مشورت کنید.

با پزشکتان مشورت کنید

قبل از آن‌که برای سفرتان برنامه‌ریزی کنید، درباره شرایط سلامت و هم‌چنین مقصد سفر خود، با پزشکتان مشورت کنید. سفر به بعضی از کشورها برای خانم‌های باردار مناسب نیست. اگر شما و پزشکتان درباره سفر به کشوری خاص، به توافق رسیدید، همه کارهایی را که قبل از سفر باید انجام دهید، فهرست کنید. یک معاینه کامل انجام دهید و نسخه‌های مورد نیاز را از پزشکتان بگیرید. هم‌چنین یک نسخه کپی از وضعیت و سابقه بارداری خود را با خودتان ببرید.

درباره مراقبت‌های بهداشتی در خارج از کشور، اطلاعات بگیرید

صرف ظر از کشوری که می‌خواهید به آن سفر کنید، آن‌چه اهمیت دارد این است که به محض ورود به کشور مورد نظر، پزشکی را پیدا کنید و با او در تماس باشید تا در موقع‌های ضروری بتواند به شما کمک کند. به محض ورود، درباره درمانگاه‌ها یا بیمارستان‌های کشوری که به آن سفر کرده‌اید، اطلاعات کسب کنید.

از خوردن نوشیدنی‌‌های ناسالم و غذاهای ناسالم پرهیز کنید

سفر به کشورهای دیگر، همواره ممکن است شما را در معرض تماس با ویروس بیماری‌هایی قرار دهد که در کشور شما چندان شایع نیست. معمولا بدن مردم هر کشوری، به غذاها و آب آشامیدنی همان کشور عادت دارد، اما ممکن است همین غذا یا آب، فردی خارجی را که به این کشور سفر کرده است، مریض کند. به عنوان یک قانون کلی، از خوردن آشامیدنی‌های نامطمئن و گوشت‌هایی که زیاد سرخ شده‌اند، پرهیز کنید. به این نکته‌ها هم توجه کنید:

فقط از آب آشامیدنی بطری شده استفاده کنید. اگر چای می‌نوشید، حتما از خوردن چای سرد پرهیز کنید. ممکن است عنصرهای شیمیایی که کشورهای مختلف برای سالم‌سازی آب آشامیدنی‌شان استفاده می‌کنند، برای شما خطرناک باشد.
از یخ برای سرد شدن نوشیدنی‌تان استفاده نکنید. از لیوان‌هایی که مطمئن نیستید چگونه شسته شده‌اند، استفاده نکنید. می‌توانید از لیوان‌های کاغذی یک بار مصرف استفاده کنید.
از خوردن میوه‌ها و سبزیجات تازه خودداری کنید؛ مگر آن‌که پخته یا کنسرو شده باشند.
از خوردن گوشت‌هایی که کم پخته ‌شده‌اند، خودداری کنید. ممکن است این گوشت‌ها موجب بیماری انگلی شوند و این بیماری بر سلامت جنین، تأثیر منفی می‌گذارد.
مطمئن شوید که شیری که می‌نوشید، پاستوریزه است.
خوردن موردهایی که گفتیم، می‌تواند موجب بروز اسهال شود. این بیماری ممکن است برای خانم‌هایی که باردار نیستند، مسئله چندان مهمی نباشد، اما خانمی که باردار است نباید در معرض ابتلا به این بیماری قرار بگیرد. اگر به اسهال مبتلا شدید، مایعات زیاد بنوشید. هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشکتان مصرف نکنید. فقط پزشک می‌تواند داروهایی را که شما باید در دوران بارداری مصرف کنید، توصیه کند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫00 از 5)

۹۵/۰۱/۱۴ 439 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟