اضطراب مادر در بارداری و تغذیه نوزاد با شیرمادر

۱۵-۲۰۰٫jpg

نتایج یک پژوهش نشان می دهد: بین اضطراب مادر در ماه آخر بارداری و تغذیه نوزاد با شیر مادر ارتباط مستقیم وجود دارد.

نصرت بهرامی ، کارشناس ارشد مامایی در پژوهشی به بررسی ارتباط تغذیه نوزاد با شیر مادر و اضطراب مادر در ماه آخر بارداری پرداخته است.

شیر مادر غذایی مطلوب و منحصر به فرد محسوب می‌شود و ترکیب آن کاملا منطبق بر نیاز های شیرخوار است و مهمترین و موثرترین اقدام برای حفظ و تداوم سلامت شیرخواران می‌باشد . با پیشرفت حاملگی ، زوج ‌ها با اضطراب بیشتری روبرو می شوند و این اضطراب و استرس‌های دوران حاملگی با پیامدهای منفی بارداری همراه است.

اضطراب علاوه بر پیامدهای مختلف بر زن باردار ، می‌تواند سلامت جنین و کودک و در نهایت تغذیه کودک توسط شیر مادر را تحت تاثیر قرار دهد.

یافته ‌های پژوهش حاکی است بین نمره اضطراب ماه آخر بارداری با نوع تغذیه نوزاد ارتباط آماری معنی‌ داری وجود دارد.

نتایج نشان داده است در زنان بدون اضطراب در مقایسه با زنان دارای اضطراب در ماه آخر بارداری تغذیه انحصاری با شیر مادر به طور معنی ‌داری بیشتر است.

از آنجا که تاثیرات منفی اضطراب در دوران بارداری در این پژوهش و مطالعات دیگر به خوبی مشخص شده است ، لذا توصیه می‌شود در مراکز بهداشتی و درمانی به طور معمول غربالگری اضطراب دوران بارداری را انجام داده و مشاوره لازم را به منظور کاهش اضطراب مادران باردار ، تشویق مادران به شیر دهی و افزایش موفقیت در شیر دهی انجام دهند

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)


۹۵/۰۱/۱۳ 458 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟