مادران چاق، نوزادان چاق خواهند داشت

۹-۲۴۸٫jpg

پزشکان به زنانی چاقی که قصد بچه دار شدن دارند توصیه می‌کنند پیش از بارداری وزن خود را کاهش داده و به وزن طبیعی و سالم برسند؟ چرا که در غیر این صورت خطر ابتلا به چاقی و اضافه وزن را در فرزندان خود افزایش می دهند. محققان دانشگاه آرکانزاس در آمریکا می‌خواهند دریابند، چگونه رویدادهایی که در رحم و شاید در ماه‌های نخست عمر برای کودک اتفاق می‌افتد در توانایی او در تنظیم وزن خود در سنین بالاتر تاثیر می‌گذارد.

مادران چاق، نوزادان چاق خواهند داشت

در حقیقت، سیگنال‌های مرتبط با وزن مادر، بطور دایم سازوکارهای تنظیم وزن را در کودک تغییر می‌دهد. برنامه ریزی که بدن مادر برای جنین می‌کند می‌تواند خطر اضافه وزن را در سنین بزرگسالی کودک افزایش داده و وی را در معرض خطرات و مشکلات ناشی از چاقی قرار دهد.

محققان با انجام بررسی‌های آزمایشگاهی، وزن‌گیری را در بین نوزادان موش ها بررسی کردند. پدران بچه موش ها، لاغر و مادران آنها گروهی لاغر و گروهی چاق بودند.

پژوهشگران دریافتند تمام بچه موشها در زمان تولد و هنگامی که از شیر گرفته شدند، دارای وزن طبیعی بودند. اما وقتی مقادیر نامحدود غذای چرب در اختیار آنها قرار گرفت، آن دسته از بچه موش‌های مادران چاق نسبت به نوزادان مادران لاغر حساسیت بیشتری به غذاهای چرب از خود نشان دادند و بطور چشمگیری وزن اضافه کردند که بخش عمده‌ای از این وزن به شکل چربی در بدن آنها ذخیره شد.

این مطالعه تاکید دارد که چاق بودن مادر باردار در برنامه ریزی سوخت و ساز و سازوکارهای کنترل وزن جنین تاثیر می‌گذارد. چاقی موش مادر به تنهایی نوزاد را مستعد چاقی می‌کند.

مادران چاق، نوزادان چاق خواهند داشت

به اشتراک بگذارید:  
شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

جنین در هفته 1 بارداریمصرف کاسنی قبل از بارداریدرمان گرگرفتگی حاملگیمصرف متفورمین در حین بارداریبارداری هفته به هفته نوزدهمدرمان سردرددردوران بارداریجنین سقط شده در هفته پنجمزایمان زنانآزمایش بارداری باید ناشتا باشدزایمان راحتترکاندوم زنانه در ایراناطلاعاتی در مورد بارداری هفته به هفتهصحنه زایمانزایمان دختر 5 سالهقرص ضد بارداری و حالت تهوعراههای سقط جنین 6ماههدرمان ترک های بارداریزایمان زنان ژاپنیتست بارداری خانکیدرمان سردرد در دوران بارداریتست بارداری ناشتاهفته 34 بارداریحاملگی فشار خونهفته های حاملگی و رشد جنینآزمایش هفته شانزده بارداریقرص ضد بارداری روش اورژانسیبارداری پسرباردار شدن زنحاملگی و آزمایش خون منفیبارداری یبوست شدیدقرص ضد بارداری و خارشزن باردار 4 ماههسقط جنین بعد از یک ماهویتامین د در بارداریطریق باردار شدن زنتست بارداری طب سنتیبارداری قندسرکلاژ و زایمان طبیعیحاملگی قند خونهفته های بارداری

نی نی سرچ