سزارین، عملی مدرن یا جراحی پر درد

۲-۲۲۶٫jpg

افزایش سزارین در کشور بیش از سه تا چهار برابر میزان استاندارد سازمان بهداشت جهانی اعلام شده است. بر اساس یک گزارش تحقیقی، بیش از ۲۵ درصد زایمان‌ها در برخی از نقاط کشور به روش سزارین انجام می‌شود. این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند عمل سزارین نباید بیش از ۱۵ درصد در هر کشور باشد و آمار پنج تا ۱۰ درصد بهترین است. افزایش عمل سزارین در کشور بر خلاف آئین‌ نامه‌‌ ای است که وزارت بهداشت با هدف کاهش سزارین در کشور بر اساس راهکارهای عملی تدوین کرده است.

سزارین، عملی مدرن یا جراحی پر درد

به گفته برخی از پزشکان متخصص زایمان حدود ۷۰ درصد از کودکان در کشور به روش سزارین به ‌دنیا می‌آیند در حالی که این روش خطرات عفونتی و دیگر عوارض جانبی حاد را در کودک ایجاد خواهد کرد. بر اساس آماری که معاونت پزشکی برخی دانشگاه‌های کشور ارائه داده‌اند، میزان سزارین در خراسان شمالی ۳۱ درصد، در لرستان ۳۵ درصد، در خراسان رضوی ۴۳ درصد و در این میان ایلام با ۴۹ درصد رکوردار عمل سزارین است. این آمار نشان ‌دهنده نبود اطلاع‌ رسانی شفاف و نا آگاهی زنان کشور از پیامدهای سزارین بر مادر و نوزاد است.

بررسی علت و راهکار
متخصصان زنان و زایمان معتقدند زنان به علت ترس از زایمان طبیعی و احساس درد شدید، تمایل به عمل سزارین دارند.

علت دیگر افزایش تعداد سزارین، خود مادران هستند زیرا برخی خانم‌ها سزارین را مانند پدیده مدرن می‌پندارند.

برخی مادران از روی نا آگاهی ترجیح می‌دهند سزارین شوند با این استدلال غیر علمی که در این عمل فشار بر سر نوزاد وارد نمی‌شود.

این در حالی است که متخصصان تاکید کرده‌اند فشار وارد شده بر سر کودک در حالت زایمان طبیعی، با ایجاد مکش، ریه‌های او را پاک می‌کند و به همین خاطر نوزادان زایمان طبیعی نسبت به سزارینی‌ها، مشکلات تنفسی کمتری دارند.

در آمریکا، استرالیا، کانادا و بسیاری از کشورهای اروپایی، جز به تشخیص پزشک در مواردی که سلامت مادر و نوزاد در خطر است، زنان سزارین نمی‌شوند. پزشکان کشور هم زایمان طبیعی را توصیه می‌کنند و معتقدند که پیشرفت روش‌های علمی و تجهیزات پزشکی، ضرورت سزارین را جز در موارد استثنایی از بین می‌برد. دکتر محمد شاهرخی، جراح زنان و زایمان،یکی از علل گرایش زنان کشور به عمل سزارین را مرگ‌ و میر مادران و نوزادان می داند.

او می گوید:” در ایران از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۸۴، ۲۵۸۵ مورد مرگ مادران باردار و در سال ۱۳۸۴، ۲۹۵ مورد مرگ مادر گزارش شده که ۸۷,۶ درصد این مرگ‌ و میرها در بیمارستان اتفاق افتاده و ۶۰ درصد آن‌ها به علت خطاهای پزشکی، مامایی و پرستاری به‌وقوع پیوسته است.” این در حالی است که کامران باقری لنکرانی وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده بود در نیمه دوم سالهای ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۶ در ۹ دانشگاه علوم پزشکی کشور هیچ گزارشی از مرگ و میر مادران وجود نداشته است.

یکی از علت‌های انجام عمل سزارین در بیمارستان‌های کشور، دستمزد به‌ مراتب بالاتر پزشکان متخصص زایمان است که نرخ آن در برخی بیمارستان‌های خصوصی در سال ۱۳۸۷ بالای یک ونیم میلیون تومان اعلام شد. مرضیه وحید دستجردی، وزیر اسبق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این خصوص می گوید:” با هدف کاهش خواهندگی سزارین از سوی ارائه کننده‌های خدمات در بیمارستان‌ها، درصدد هستیم تعرفه زایمان طبیعی و سهم ماماها در انجام این زایمان‌ها را افزایش دهیم.” او تاکید می کند وزارت بهداشت با همکاری ماماها به ‌دنبال تنوع ‌بخشی به روش‌های زایمان طبیعی است و در این زمینه زایمان‌های بدون درد را به‌ صورت برنامه‌ای کشوری اجرا می‌کند. از سوی دیگر آموزش دوران بارداری راه مناسبی برای ایجاد خود باوری در مورد توانایی انجام زایمان طبیعی و کاهش ترس زایمان است.

سزارین، عملی مدرن یا جراحی پر درد

عوارض سزارین
سزارین مانند هر عمل دیگری، یک جراحی محسوب می‌شود و نیازمند بیهوشی است. بیهوشی خطراتی چون ابتلا به خونریزی، عفونت و گاه نیاز به انتقال خون را به همراه دارد.

در نوزادانی که به روش سزارین متولد شده‌اند، خطر ابتلا به دیابت نوع اول، ابتلا به آسم و آلرژی بسیار بالاتر از نوزادانی است که به روش طبیعی متولد شده‌اند. تحقیقات نشان داده سندروم مرگ ناگهانی نوزادان در ماه‌های نخست، در نوزادانی که به شیوه سزارین متولد می‌شوند تا سه برابر بیشتر است. افسردگی مادران سزارینی دو برابر مادرانی است که به روش طبیعی وضع حمل کرده‌اند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫33 از 5)

۹۵/۰۱/۱۳ 411 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟