زایمان سزارین یا طبیعی، تهرانی‌ ها کدام را می پسندند؟

۴-۲۲۵٫jpg

زایمان سزارین در واقع یک روش اورژانسی برای زایمان است. در حالت عادی از هر ۵ زایمان در آمریکا و اروپا یکی به روش سزارین انجام می‌شود.

در تهران این نسبت برعکس است و از هر ۵ زایمان، ۴ تا به روش سزارین است. این نسبت در شهرهای کوچک، کمتر و نزدیکتر به عدد جهانی است.

اینکه در چند سال اخیر ناگهان زایمان سزارین چطور محبوب شد به چند عامل برمی‌گردد. اولی پایین بودن کیفیت سرویس‌های درمانی برای زایمان طبیعی بود که موجب می‌شد زنان یک جراحی تمیز و سریع را به گذراندن ساعت هایی سخت در بیمارستان، بدون همراهی یک آشنا (همسر یا مادر) و با بی توجهی عموم کادر درمانی ترجیح بدهند.

علاوه بر این، رسانه ها هم نقش مهمی داشتند. تصویری که از زایمان طبیعی در فیلم ها و سریالهای ما دیده می شود، تصویر زنی است که دارد جیغ میزند و از درد می میرد و هیچکس با او مهربان نیست. طبیعی است که در چنین شرایطی هر زنی از زایمان طبیعی بترسد.

عامل دیگر، ترجیح زایمان سزارین برای پزشکان و کادر بیمارستانی است. دستمزد پزشک متخصص در زایمان سزارین بسیار بالاست. سزارین زمان مشخصی دارد و پزشک یا ماما مجبور نیست نیمه های شب برای بیماری که ناگهان با درد آمده، خودش را به بیمارستان برساند.

کل زمان جراحی نیم ساعت بیشتر نیست و لازم نیست پرستار یا ماما چند ساعت بالای سر مادر بایستند. همه اینها باعث می شود اغلب بیمارستان ها سزارین را به زایمان طبیعی ترجیح بدهند، تا جایی که بعضی از بیمارستانهای خصوصی در تهران اصلا زایمان طبیعی انجام نمی دهند.

نقش اول: پزشک
پزشک متخصص زنان نقش اول را دارد و تبحر اوست که تعیین کننده سختی یا راحتی زایمان است.

وزن تقریبی بچه
کمتر از زایمان طبیعی است، چون معمولا حدود هفته ۳۸ یا ۳۹ سزارین انجام می شود و جنین فرصت کمتری برای رشد دارد.

فایده ها
زمانش مشخص است و لازم نیست ۲-۳ هفته آخر را به حالت آماده باش بگذرانید. معمولا هم جراحی صبح زود است و مشکل نیمه شب و ترافیک و این چیزها ندارد. اینطوری همه چیز را میتوانید از قبل آماده کنید.
قبل از زایمان و حین آن دردی ندارد.
اندام تناسلی بخیه نمی خورد.

عوارض احتمالی
بسته به نوع بی حسی در سزارین، ممکن است عوارض متفاوتی را تجربه کنید، که اینها مهم ترین هایشان است:
جای برش و بخیه برای همیشه روی شکم تان میماند و ممکن است برای تمام عمرتان دچار عارضه هایی مثل بی حسی در محل بخیه یا دردهای مبهم زیر بخیه شوید.
خونریزی حین زایمان علاوه بر خونریزی طبیعی بعد از زایمان می تواند شما را بسیار ضعیف کند.
بیهوشی یا بی حسی اسپاینال (از کمر) می تواند عوارضی داشته باشد.
درد شدید بعد از زایمان از چند ساعت بعد تا چند روز بعد می تواند زن را به کل زمین گیر کند. مصرف مسکن زیاد هم به علت شیردهی درست نیست.
از همه مهمتر این که شیردهی به نوزاد در روزهای اول کاملا دردناک و سخت خواهد بود و در صورت بی علاقگی به شیردهی ممکن است نوزاد کلا شیر مادر را پس بزند.

انواعبی حسی نخاعی(اسپاینال): در حال حاضر بهترین گزینه برای سزارین همین است. در این شیوه شما تنها از کمر به پایین بی حس هستید و در بدو تولد فرزندتان به هوش هستید.
شیوه بی حسی شبیه اپیدورال است با این تفاوت که ماده مصرفی متفاوت است و محل تزریق نیز بالاتر از اپیدورال است. کسانی که مشکل دیسک کمر داشته باشند، نمی توانند از این شیوه استفاده کنند.

بیهوشی عمومی: این شیوه که تا چند سال پیش شیوه اصلی سزارین بود، الان دیگر کمتر استفاده می شود. عوارض شدید بیهوشی عمومی (اختلالات حافظه، حالت تهوع، سردردهای شدید و آثای مغزی دائمی) باعث شده که کمتر کسی به سراغ این شیوه برود.
اگرچه در موارد منع شیوه های دیگر زایمان یا برای کسانی که دچار ترس بسیار شدید از زایمان هستند، این شیوه تنها شیوه کارآمد است.

برای چه کسی مناسب است؟
کسانی که به هر دلیل (اعم از ترس یا نبودن امکانات مناسب زایمان طبیعی) دوست ندارند زایمان طبیعی داشته باشند.
کسانی که قبلا یک سزارین داشته اند.
کسانی که جزو موارد منع زایمان طبیعی هستند.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 3٫50 از 5)


۹۵/۰۱/۱۳ 485 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟