مراقبت های ویژه مادران و کاهش بستری مجدد نوزادان

۷-۲۴۸٫jpg

نتایج یک مطالعه نشان داد که مشارکت مادران در بخش مراقبت های ویژه نوزادان راهکاری با برآیند مثبت در کاهش احتمال بستری مجدد نوزادان در بخش است که هزینه های سیستم بهداشتی- درمانی را کاهش و کیفیت مراقبت را افزایش می دهد.
سلامت نیوز :نتایج یک مطالعه نشان داد که مشارکت مادران در بخش مراقبت های ویژه نوزادان راهکاری با برآیند مثبت در کاهش احتمال بستری مجدد نوزادان در بخش است که هزینه های سیستم بهداشتی- درمانی را کاهش و کیفیت مراقبت را افزایش می دهد.

نوزادان کم وزن و نارس از گروه های در معرض خطر هستند و مشکلات جسمانی، روحی و روانی فراوانی نسبت به نوزادان طبیعی دارند و به علت مشخصات فیزیولوژیک به مراقبت های اصولی برای ادامه حیات و کسب روند رشد و نمو طبیعی دارند.

درک والدین از آسیب پذیری نوزاد بر الگوی میزان استفاده از مراقبت های بهداشتی – درمانی تاثیر می گذارد و به مراجعه مکرر به پزشک و مراکز درمانی منجر می شود بنابراین مشارکت والدین در مراقبت از نوزاد به شناخت بهتر پاسخ ها و نشانه های نوزاد منتهی می شود و میزان بستری مجدد نوزاد را کاهش می دهد.

بر پایه این گزارش، در یک مطالعه تجربی ۱۰۰ مادر مراجعه کننده به بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان اکبرآبادی به صورت مستمر انتخاب شدند و با گمارش تصادفی انتخاب و در داخل گروه مطالعه قرار گرفتند برای گروه مداخله یک جلسه اطلاع رسانی در بدو حضور بر بالین بیمار برگزار و اجازه حضور و مشارکت در برخی از مراقبت ها به آنها داده شد زمان ترخیص و پذیرش ثبت شد و میزان بستری مجدد یک ماه پس از ترخیص از طریق تماس تلفنی پرسیده شد.

نتایج نشان داد از ۴۷ فردی که در گروه آزمون به تماس تلفنی برای سنجش بستری مجدد پاسخ دادند ۴/۳ درصد یک نوبت نوزاد خود را مجددا بستری کردند و از ۴۴ فرد گروه کنترل ۱۳/۶ درصد یک . ۴/۵ درصد ۲ نوبت نوزاد خود را بستری کردند همچنین میانگین روزهای بستری در گروه آزمون ۹۶/۶ و در گروه کنترل ۹۶/۱۲ روز بوده است.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)

۹۵/۰۱/۱۳ 377 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟