نوشیدن آب زیاد در دوران بارداری خطرناک است

۱-۲۴۸٫jpg

نوشیدن آب زیاد در دوران بارداری خطرناک است
دانشمندان و متخصصان علوم پزشکی تاکید کردند: نوشیدن آب زیاد در دوران بارداری خطرناک است.

‌این دانشمندان خاطرنشان کردند: زمانی که در دوران بارداری آب زیاد می‌نوشند بیش از حد طبیعی در معرض ابتلا به عارضه خطرناک «hyponatraemia‌» قرار می‌گیرند. این حالت یک اختلالات الکترولیتی در نمک‌های خون است که در آن غلظت سدیم در پلاسمای خون بیش از حد طبیعی کاهش پیدا می‌کند.

نتایج این پژوهش سوئدی نشان داد: زنانی که در طول بارداری بیش از ۵/۲ لیتر آب می‌نوشند احتمال این که به «hyponatraemia» مبتلا شوند، ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. شرح این تحقیق در مجله BJOG منتشر شده است.

این مشکل باعث بروز سردرد،‌ حالت تهوع و استفراغ می‌شود و در صورتی که کنترل نشود ممکن است مشکلات جدی‌تر و خطرناک‌تری را بوجود آورد. از این رو پرستاران در انگلیس به زنان باردار توصیه می‌کنند در نوشیدن آب زیاده روی نکنند. در واقع در دوران بارداری مادران باید به پیام طبیعی بدن یعنی احساس تشنگی برای نوشیدن آب بسنده کنند و نیازی نیست که بیشتر از این مقدار آب بنوشند. این عارضه در حالتهای شدید می‌تواند منجر به ورم مغز و یا حتی کما شود.

در این تحقیق ۲۸۷ داوطلب مورد بررسی و آزمایش قرار گرفتند. این پژوهش از سوی محققان انستیتو کارولینسکا در سوئد به سرپرستی دکتر ویبک موئن صورت گرفته است.

دکتر موئن در این باره اظهار داشت: این عارضه در بارداری غیر معمول نیست و به طور بالقوه نیز خطرناک است اما درعین حال هم می‌توان به راحتی از بروز آن پیشگیری به عمل آورد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)

۹۵/۰۱/۱۳ 547 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟