بیماریهای قلبی و میگرن، تهدیدی برای زنان باردار

۱-۱۳۹٫jpg

نتایج پژوهش جدید محققین آمریکایی نشان داد زنانی که در دوران بارداری خود دچار میگرن می شوند در خطر فزاینده ابتلا به انواع سکته ها و بیماریهای قلبی عروقی قرار دارند.

 نتایج این تحقیق که در مجله بین المللی پزشکی عمومی BMJ منتشر شد نشان داد که زنان باردار مبتلا به میگرن ۱۵ درصد بیشتر از دیگران در خطر ابتلا به سکته، دو برابر بیشتر در خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و سه برابر بیشتر در خطر ابتلا به رسوبات خونی و بیماریهای قلبی عروقی در دوران بارداری قرار دارند.

دکتر چریل بوشنل عصب شناس مرکز پژشکی Wake Forest Baptist در این زمینه اظهار داشت: مراقبت در دوران بارداری بسیار حیاتی است. زنان مبتلا میگرن مداوم و شدید در دوران بارداری باید از عوامل تهدیدزای این بیماری به مانند فشار خون و کلسترول بالا، دیابت، انعقاد خون، بیماریهای قلبی و سکته مطلع باشند.

بوشنل افزود: به نظر می رسد رابطه ای بین میگرن و تشنجات مربوط به بارداری وجود دارد که یکی از معمول ترین و خطرناکترین موضوعات پیچیده در مقوله بارداری بانوان است.

بوشنل و همکارانش اطلاعات مربوط به ۳۳ هزار و ۹۵۶ زن باردار مبتلا به میگرن را تحلیل کرده و دریافتند که سردردهای میگرنی در ۲۶ درصد از بانوان در زمانی که توانایی تولید مثل دارند رخ می دهد و در زنان ۳۵ سال به بالا احتمال بیشتری وجود دارد که در طول دوران بارداری دچار میگرن شوند.

زنان ۴۰ سال به بالا ۴/۲ برابر بیشتر در خطر ابتلا به میگرن در قیاس با زنان جوانتر از ۲۰ سال قرار دارند و و زنان سفید پوست به طور کلی بیشتر از زنان دیگر نژادها به این بیماری مبتلا می شوند.

بوشنل همچنین اظهار داشت: قبلا تشخیص داده شده بود که نوع خاصی از بیماری میگرن که با تغییرات بویایی و بینایی در دوران حملات همراه است با سکته و حملات قلبی بانوان ارتباط دارد و پژوهش جدید این نتایج را تایید کرد.

وی در پایان خاطر نشان ساخت: میگرن شدید در دوران بارداری باید به عنوان نشان بالقوه بیماری قلبی عروقی تلقی شود.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 4٫00 از 5)

۹۵/۰۱/۱۳ 382 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟