دندانهایتان را جرم گیری کنید تا نوزاد کم وزن نشود!

۹-۲۴۰٫jpg

دبیر علمی نهمین کنگره سالانه انجمن پریودنتولوژی کشور گفت: جرم‌گیری و صاف‌کردن سطوح ریشه دندان قبل از بارداری از تولد نوزادان کم‌وزن جلوگیری می‌کند.

سعید سادات‌منصور در حاشیه نهمین کنگره سالانه انجمن پریودنتولوژی کشور که در هتل المپیک تهران برگزار شد با بیان اینکه بسیاری اوقات دندان‌ها به ظاهر سالم هستند اما مانند هنگاهی که دندان لق است کارآیی خود را ندارند، اظهار داشت: پریودنتولوژی مبحثی است که به شناسایی نسوج دربرگیرنده دندان‌ها برمی‌گردد و مهمترین بیماری‌های این قسمت بیماری‌های مربوط به لثه است.

وی افزود: تجمع گروهی از میکروب‌ها روی دندان‌ها که پلاک میکروبی نامیده می‌شود موجب تشکیل لایه‌ای روی دندان می‌شود که می‌توانند بیماری‌های پریودنتال را ایجاد کنند و به صورت التهاب لثه خود را در مراحل اولیه نشان دهند که در صورت پیشرفت، استخوان‌های در برگیرنده دندان را درگیر می‌کند.

سادات‌منصور تصریح کرد: بیماری‌های پریودنتال با بسیاری از بیماری‌های دیگر بدن ارتباط دارد. به عنوان مثال این بیماری‌ها با بیماری‌های قلبی به دلیل داشتن فاکتور مشترک ارتباط زیادی دارد. چرا که روی واسطه‌های التهابی که آنها هم روی تنگی عروق موثر هستند اثر دارد.

وی در خصوص ارتباط بین دیابت و بیماری‌های پریودنتال افزود: بیماری‌ دیابت به عنوان ششمین علامت بیماری دیابت شناخته شده است و هم افرادی که بیماری دیابت دارند به بیماری‌های لثه و پریودنتال مبتلا می‌شوند و هم برعکس.

سادات‌منصور گفت: علت ارتباط تنگاتنگ بیماری‌های لثه با سایر بیماری‌ها این است که بافت اطراف دندان خون‌رسانی بالایی دارد و می‌تواند در صورت عفونت آن را به داخل خون وارد کند.

وی با بیان اینکه با افزایش سن، بیماری‌های لثه و پوسیدگی‌های دندانی افزایش می‌یابد، خاطرنشان کرد: در این کنگره سه روزه انواع تکنیک‌های جراحی، روش‌های بازسازی فک و درمان و ایمپلنت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

دبیر علمی نهمین کنگره سالانه انجمن پریودنتولوژی کشور افزود: از آنجا که عامل اصلی این بیماری ها همان پلاک میکروبی است می‌توان با ۲ بار مسواک‌زدن و استفاده از نخ دندان از این بیماری‌ها پیشگیری کرد.

وی اضافه کرد: شست و شوی دهان با آب‌نمک راه خوبی است اما از نمک خالی برای مسواک‌زدن باید به شدت پرهیز شود. چرا که باعث ساییدگی دندان و بیماری‌های لثه‌ای می‌شود

سادات‌منصور گفت: متأسفانه تصور می‌شود فقط جنبه استفاده از نخ دندان بیرون‌آوردن غذاهای بین‌دندانی است اما باید سطوح بین‌دندانی را هم با آن تمیز کرد.

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 3٫00 از 5)


۹۵/۰۱/۱۳ 377 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟