قلیان در ایران باعث افزایش ناباروری شده

۹-۱۸۴٫jpg

قلیان یکی از وسایل استعمال دخانیات است که در ایران بسیار پرطرفدار است؛ برای مثال هر خانواده ایرانی به طور متوسط بیش از 20 هزار تومان ماهیانه صرف استعمال قلیان می کند.

به گفته متخصصین، استعمال دخانیات حداقل از نوع امروزی آن که با استفاده از تنباکو صورت می گیرد (در گذشته و در طب سنتی قلیان بوسیله نعنا، اکالیپتوس، بادرنجبویه و یا مرزنجوش استعمال می شده) می تواند بسیار مضر باشد؛ به طوری که خطر استعمال هر قلیان معادل دو تا پانزده بسته سیگار ذکر شده است.

به گزارش نی نی سرچ و به نقل از رجانیوز، زوجینی که قصد بچه دار شدن دارند، بایستی مطلع باشند که استعمال دخانیات از جمله قلیان می تواند بر قدرت باروری و سلامت جنسی مردان و زنان بسیار تاثیر گذار باشد.

کاهش کیفیت اسپم مردان و تخمک زنان، احتمال دیرباروری، سقط، حاملگی خارج رحم، یائسگی زودتر از موعد، کاهش قدرت باروری، کاهش شانس موفقیت روش هایی مثل IVF و … از جمله خطراتی است که استعمال قلیان و سیگار و یا قرارگیری در معرض دود آنها برای قدرت باروری خانواده ها دارد.

ایران با نزدیک به 20 درصد نرخ ناباروری (یعنی یک خانواده از هر 5 تا) آمار باروری مساعدی ندارد.

همچنین مطابق آمار بیش از 12 درصد ایرانیان به طور مرتب قلیان مصرف می کنند و از هر 100 زن ایرانی، حدود 40 نفر حداقل یکبار قلیان مصرف کرده اند. (منبع: رجانیوز)

 

قلیان در ایران باعث افزایش ناباروری شده

به اشتراک بگذارید:  
شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟


روی موضوع دلخواه کلیک کنید تا مقالات مرتبط با آن را ببینید.

حاملگی 39 هفتهتاثیر قرص ضد بارداری بر حاملگیتاثیر قرص ضد بارداری بر جنین3 ماهه آخر حاملگیقرص ضد بارداری پریودکاندوم سازی در ایرانبرنامه پایان ناباروری شبکه چهاردرمان سردرد زنان باردارکاندوم پرتقالیدو هفته بارداریجواب آزمایش ژنتیک حاملگیحاملگی ذرتنخوردن شیر در حاملگیزایمان 7 ماههدرمان ضعف حاملگیهفته نوزدهم بارداری نی نی سایتدرمان بواسیر حاملگیاطلاعات بارداری هفته به هفتهآزمایش بارداری مشکوکباربی باردار بازیبارداری خاله شادونهسقط جنین تا چند ماهگی امکان دارد؟حاملگی عرق کاسنینحوه باردار شدنهفته سی وهفتم بارداریبارداری هفته به هفته دوقلوهاآزمایش قند خون در بارداریآزمایش بارداری با وایتکساصطلاحات پزشکی در آزمایش حاملگیقرص ضد بارداری و میگرنآمپول پروژسترون و سقط جنینباردار شدن دختر3 هفته اول حاملگیدرمان استفراغ بارداریقرص ضد بارداری سریعزایمان 2 قلومصرف عسل بارداریسن نازایی در مردانعلایم زایمان غیر از درد2 ماه آخر حاملگی

نی نی سرچ