علت خونریزی لثه در حاملگی چیست؟

۵-۱۲۶٫jpg

در دوران بارداری، جریان خون در بدن زن باردار، بین 30 تا 50 درصد افزایش می یابد.

این افزایش جریان خون، منجر به آن می شود که باکتری های موجود در لثه زن باردار، مواد غذایی بیشتری پیدا کنند(دقت کنید در بدن همه انسان ها میلیاردها باکتری زندگی می کند). این مسئله باعث رشد بار میکروبی در لثه ها و حساس تر شدن و آسیب پذیرتر شدن آنها می شود.

همچنین میزان هورمون های استروژن و پروژسترون که به طور طبیعی در دوران بارداری با افزایش روبرو می شود، به این آسیب پذیری لثه ها می افزاید.

به چنین وضعیتی «التهاب لثه بارداری(Pregnancy gingivitis)» گفته می شود و حدود 50% زنها در دوران بارداری با آن دست به گریبان می شوند.

زنانی که در بارداری به التهاب لثه دچار می شوند، ممکن است بر اثر مسواک زدن یا غذا خوردن دچار خونریزی لثه شده و از این طریق میکروب های موجود در دهانشان به جریان خون راه پیدا کرده و باعث زایمان زودرس شوند.

به طوری که التهاب لثه در بارداری می تواند خطر زایمان زودرس قبل از هفته سی و دوم را تا هفت برابر، و خطر زایمان زودرس قبل از هفته سی و هفت را تا سه برابر افزایش دهد.

بیان شده است که التهاب لثه در بارداری، از این حیث می تواند به اندازه ده بار مصرف مشروب در هفته توسط زن باردار، خطرناک باشد!

بنابراین زنان باردار، اولاً بایستی به شدت در بهداشت دندان خود کوشا باشند تا بار میکروبی دهانشان کاهش یابد؛ دوبار مسواک در روز و استفاده مستمر از نخ دندان توصیه شده است.

ثانیاً بهتر است زنان باردار با مشورت پزشک متخصص خود، به دندانپزشک مراجعه کنند؛ مراجعه به دندانپزشک، در صورتی که با مجوز متخصص زنان و زایمان باشد، نمی تواند برای شما خطرناک باشد.

البته بایستی حتماً به دندانپزشک شرایط بارداری خود را توضیح دهید.

به گزارش نی نی سرچ، بهترین زمان برای مراجعه به دندانپزشک، سه ماهه دوم بارداری می باشد.

منابع:

  1. http://www.babymed.com/lifestyle-and-beauty/teeth-cleaning-and-pregnancy
خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)


۹۲/۱۲/۲۷ 7223 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]

  1. بابایی

    چرا زن باردار سردر می گیرد

    نوشته شده در ۹۴/۱۲/۱۲

نظر شما چیست؟