مهم ترین علت عقب ماندگی ذهنی نوزادان

۵-۱۵۰٫jpg

برخلاف تصور بسیاری از افراد که فکر می کنند، سندروم داون(منگولیسم) مهم ترین عامل عقب ماندگی ذهنی نوزادان است، باید گفت کم کاری تیروئید اصلی ترین دلیل عقب ماندگی ذهنی نوزادان است.
کم کاری تیروئید تا 72 ساعت(یا در برخی مراکز بیشتر) پس از تولد نوزاد، و به واسطه تست غربالگری نوزادی، به سادگی قابل تشخیص و پیشگیری است و در صورتی که نوزاد مبتلا تشخیص داده نشده و درمان نشود، با احتمال بالایی به عقب ماندگی ذهنی مبتلا خواهد شد.
به گزارش نی نی سرچ و مطابق آمار وزارت بهداشت، از حدود شش میلیون نوزادی که تا سال 1391 در ایران تحت غربالگری نوزادان قرار گرفتند، 14 هزار مورد با کم کاری تیروئید شناسایی شده و تحت درمان قرار گرفتند.
این میزان یعنی یک مورد مبتلا از هر 430 نوزاد بررسی شده. که نسبت به عقب ماندگی ذهنی ژنتیکی(منگولیسم یا سندروم داون) با میزان یک مبتلا از هر 600 جنین، به مراتب بیشتر است.

منابع:

  1. http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13910301000990
خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫67 از 5)

۹۳/۰۶/۰۳ 4132 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟