تاخیر در بارداری نشانه تنبلی تخمدان است

pregnancy-qa

سوال بارداری: من ۲۸ سال دارم و حدود یک سال هست که جلوگیری نمی کنم ولی باردار نمی شوم. البته سونوگرافی هم رفتم و سالم بودم. همسرم هم آزمایش دادند و سالم بودند. حدود چند ماه می شود که پریودیم نامنظم شده است و یا اصلا پریود نمی شوم. خواهشا راهنماییم کنید. دکتر نازایی هم رفتم ولی چیزی تجویز نکردند جز متفورمین.
پاسخ دکتر فاطمه نجار، متخصص زنان و زایمان:
با این علائم که می گویید که تاخیر در پریود دارید احتمالا مشکل تنبلی تخمدان و اختلالات هورمونی در کار است. به هر حال شما باید یک آزمایش هورمونال بدهید و از نظر هورمونی بررسی بشوید. متفورمین داروی خوبی هست و برای تحریک تخمک گذاری تجویز می شود. احتمالا شما تنبلی تخمدان دارید که پزشک چنین دارویی تجویز کرده است. اما ممکن است این دارو به تنهایی کافی نباشد. بنابراین به یک پزشک متخصص غدد یا متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید و آزمایشات لازم را بدهید. شاید لازم باشد داروهای دیگری هم بگیرید. ولی توصیه من به شما این است که اگر اضافه وزن دارید سعی کنید با ورزش و رژیم غذایی مناسب این اضافه وزن را از بین ببرید. زیرا چاقی و مخصوصا تجمع بافت چربی خود یکی از علل ترشح هورمون مردانه، تنبلی تخمدان و در نهایت نازایی است. البته این که می گویم آزمایش هورمونی هم بدهید دقیقا به همین دلیل هست. گاهی اختلالات هورمونی سبب چاقی و مشکلات نازایی می شود. پس حتما آزمایش هورمونال بدهید و از نظر وضعیت هورمونی مورد بررسی قرار بگیرید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (2 رای, میانگین: 4٫50 از 5)


۹۵/۱۲/۲۴ 286 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟