آیا میوم خطرناک است و باعث نازایی می شود؟

pregnancy-qa

سوال بارداری: سلام و خسته نباشید. من پریودم منظم است و هر ماه سر وقت پریود می شوم. بعضی اوقات هم چند روز زودتر. درد اولین روز پریودم شدید است و خونریزیم تقریبا زیاد است و روزهای تخمک گذاری کمی دل درد دارم. آیا این دل درد طبیعی است؟ قصد بارداری دارم و ۲۹ سالم است و هفت ماه است که ازدواج کردم. برای بارداری چکاپ رفتم سنو که دادم گفتند میوم داری. در دیواره قدامی رحم یک میوم مورال به قطر ۱۲ میلی متر و در دیواره خلفی دو میوم ساب سروزال به قطر ۸ و ۱۱ میلی متر دارم. آیا باعث نازایی نمی شود؟ تقریبا یک ماه است که اقدام کردم برای بارداری اما خبری نشد. می ترسم که میوم نگذارد باردار شوم. آیا میوم خطرناک است و باعث نازایی می شود؟
پاسخ دکتر کتایون برجیس جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی:
دوست گرامی در خصوص سوال اولتان باید بدانید که درد در هنگام پریود یک ریسک فاکتور است و باید بررسی شود اما کمی درد در حوالی تخمک گذاری طبیعی است. در خصوص میوم هم این طور نیست که بگوییم حتما میوم باعث نازایی می شود. برای ما ابعاد میوم و جایگاهی که دارد مهم است. یعنی اگر میوم جای بدی نداشته باشد و فشاری به آندومتر نیاورد یا در جایی نباشد که لانه گزینی جنین ربط پیدا کند معمولا مشک خاصی ندارد. به نظر می رسد که میوم شما هم جایگاه بدی نداشته باشد ولی به هر حال نیاز است که زیر نظر متخصص زنان و زایمان باشید تا بررسی های کاملتر و دقیق تر برای شما انجام شود.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (3 رای, میانگین: 3٫33 از 5)


۹۵/۱۲/۱۲ 167 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟