سقط جنین به علت باز شدن دهانه رحم

pregnancy-qa

سوال بارداری: سلام، من ۱۰ بهمن ۹۳ زایمان زودرس در هفته بیستم داشتم و البته دوقلو باردار بودم، دلیل آن باز شدن دهانه رحم بود. خیلی نگرانم آیا زایمان بعدی من باز هم به آن صورت خواهد بود، در ضمن تا آن روز دهانه رحم من هیچ گونه مشکلی نداشت و قطر آن طبیعی بود و بدون دل درد و خونریزی بود (ترومبوز)، دکتر بچه ها را با زایمان طبیعی خارج نمود. لطفا برای بارداری بعدی توضیحات لازم را بفرمایید.
پاسخ دکتر مینا موحدی، پزشک جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان و نازایی:
باید شرح حال کاملی از وضعیتتان داشته باشیم تا اظهارنظر دقیق کنیم. مثلا اینکه چند سال سن دارید، آیا قبل از این مورد هم تجربه بارداری داشته اید، درصورت اینکه قبلا هم باردار بوده اید آیا دوره بارداری را به طور کامل سپری کرده اید، زایمانتان به صورت سزارین بوده یا طبیعی، بارداری دوقلو داشته اید یا نه و… دانستن تمامی این موارد در دادن پاسخ صحیح نقش دارد. بر فرض مثال اگر شما در سن مناسب بارور شده اید (و سن بالای ۳۵ یا ۳۶ را نداشته اید) و ۹ ماه بارداری را هم کامل گذرانده اید و در خانواده تان هم سابقه زایمان زودرس وجود داشته است، احتمال می رود که علت زایمان زودرس دوقلو باردار بوده اید، باشد. هر چند انتظار می رود که اگر تحت نظر پزشک بوده اید نباید دچار زایمان زودرس می شدید چون با تجویز برخی داروها و دادن آموزش های لازم و توصیه به استراحت نسبی مادر نباید زایمان زودرس داشته باشد. اگر همگی این اقدام ها را انجام داده و تحت نظر پزشک دارو مصرف کرده اید و صرفا دوقلویی باعث زایمان زودرس شده، قبل از هر اقدامی برای بارداری حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و شرح حال کامل بدهید تا تمامی شرایط در شما بررسی و وضعیتتان ارزیابی شود. از طرف دیگر، عوارض طبی مانند فشار خون حاملگی و خونریزی جفتی، سن، وضعیت اقتصادی و مراقبت های بارداری از عوامل تاثیر گذار بر زایمان زودرس است. شما باید برای یکی دو ماه قبل از بارداری تحت مراقبت های ویژه باشید. درصورتی که اینبار هم دوقلو باردار شوید، باید مراقب بود چون خود این مساله احتمال زایمان زودرس را افزایش می دهد. باز هم تاکید می شود که حتما قبل از اقدام به بارداری تحت نظر متخصص معاینه و بررسی شوید.

منبع: نی نی بان

خیلی بدبدمتوسطخوبخیلی خوب (1 رای, میانگین: 2٫00 از 5)


۹۵/۱۲/۱۲ 204 بازدید مقالات بارداری


به اشتراک بگذارید:  

شما هم به جمع هزاران کاربر تقویم بارداری ما بپیوندید!
✓ محاسبه اتوماتیک هفته بارداری
✓ تاریخ سزارین و زایمان طبیعی
✓ تاریخ آزمایشات و غربالگری ها
✓ تصویر جنین در هر هفته
✓ تغییرات جنین در هر هفته
✓ وزن توصیه شده در هرروز بارداری
✓ محاسبه اتوماتیک ماه بارداری
✓ ارائه قد و وزن هفتگی جنین
✓ وظایف زن باردار در هر هفته
✓ و بسیاری امکانات دیگر...

تمام محتوای این سایت شامل اطلاعات پزشکی و بهداشتی، تنها به منظور افزایش سطح اطلاعات عمومی جامعه در حوزه مسائل بهداشتی زنان باردار گردآوری شده و این اطلاعات نباید جایگزین مراجعه منظم زن به پزشک مراقب خود در دوران بارداری باشد. [شرایط استفاده]


نظر شما چیست؟